JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kilenc

kilenc szó jelentése

A 'kilenc' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: 1. Számnevek közül a kilencedik. Az arab számrendszerben a 9-es számmal jelöljük. 2. A tízes számkörben előtte álló nyolcas után következő szám. 3. Mennyiségi jelzőként használható, amikor valamiből/kinek/kinek mennyiségét illetően kilenc darab van jelen. 4. Időmérték esetén egy óra után következő óra, azaz 9 óra (reggel, délelőtt, délután vagy este). 5. Kártyajátékokban a legmagasabb értékű lapok közé tartozó, általában a 10-es és az alsó között elhelyezkedő lap. 6. Az emberi testben a kezek és lábak végein található ujjak vagy lábujjak száma. 7. A kétkerekű járműveken (pl. kerékpár, motor) a sebességfokozatok közötti váltásért felelős fogaskerék vagy rendszer. 8. Az alapvető arcazonosítási rendszerek (pl. ujjlenyomat-, retinavizsgálat) során használt jellemzők egyike. 9. Kifejezés formájában is használható, például 'kilencven', ami azt jelenti, hogy 90-es évekről van szó. Fontos megjegyezni, hogy a 'kilenc' szó többnyire a kilencedik számot jelenti, de más összefüggésekben is használható.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kilenc" szó eredete a közép-magyar nyelvben található. A szó eredeti formája "kilench" volt, aminek a jelentése "egyelőre kilencedik" vagy "kilencedik helyen álló". Ez a szó az ómagyar nyelvből ered, ahol "kilench" vagy "kilench" formában használták.

Az ómagyar nyelvben a "kilenc" jelentése is hasonló volt, mint ma: az egész számrendszerben a 9-es számot jelölte. Az ómagyar nyelvben a "kilenc" szónak több változata is létezett, például "kilench", "kilenz", vagy éppenséggel "kenec".

A "kilenc" szó etimológiáját tekintve nem található egyértelmű összefüggés más nyelvekben használt hasonló szavakkal. Az etimológusok úgy vélik, hogy ez a szó valószínűleg egy régi török (hun vagy avar) eredetű szóból alakult ki, de pontos eredete nem ismert.

Összességében elmondható, hogy a "kilenc" szó eredete és kialakulása bizonytalan, és további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy pontosabban megértsük annak etimológiáját.

Szófaja és helyesírása

számjegy

Példamondatok

1. A háromszor három egyenlő kilenc.
2. A könyvespolcon kilenc könyv van.
3. Az órám mutatói kilenc órát mutatnak.
4. kilencvenöt évvel ezelőtt történt a második világháború.
5. A játékban kilenc körből áll a verseny.
6. Ebben a csoportban kilenc diák van.
7. A születésnapomon kilenc gyertyát kell elfújnom.
8. kilenc hónapos terhes vagyok.
9. A gyerekem már tudja, hogy a kilences szorzótábla eredménye mindig kilencel kezdődik.
10. Az időmérőnél csak kilences számmal jelzik az ezredmásodperceket is.

Rokonértelmű szavak

kilencvens, kilencedik, kilencediké, kilencszer, kilencökrös, novekedett, nyolcezerkilencszáz, hatodik, hetedik

Fonetikus átírás

[kinɛts]

Betűrendben közeli szavak

ganajturo, medencecsont, egyhazszakadas, kajdacs, kilenc, fegyvertars, nyugta, szakasz, tengelyhatalom, uradalom,