JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

filantróp

filantróp szó jelentése

A "filantróp" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: A "filantróp" egy olyan személyt vagy szervezetet jelöl, aki/vagy amely nagyvonalúan támogatja másokat anyagilag vagy más módon, elsősorban jótékony célból. A filantrópok általában az emberi javak, például pénz, idő vagy erőforrások felajánlásával segítik a rászorulókat vagy olyan projekteket támogatnak, melyek közérdekűek vagy humánus célokat szolgálnak. A filantrópia fontos eleme a társadalmi felelősségvállalásnak és az altruizmusnak. A filantrópok gyakran hoznak létre alapítványokat, jótékonysági szervezeteket vagy egyszerűen adományoznak pénzt és forrásokat olyan területeken, mint az oktatás, egészségügy, környezetvédelem vagy szegénység elleni küzdelem. A filantrópia nem csak anyagi támogatást jelenthet, hanem önkéntes tevékenységeket is. Sok filantróp időt és energiát fordít arra, hogy közvetlenül segítsen másoknak, részt vegyen a közösségi munkában vagy irányítsa és szervezze az adományokat a legnagyobb hatékonyság érdekében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 7 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "filantróp" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A "philos" szó jelentése "szeretet" vagy "barátság", míg az "anthropos" jelentése "ember". Tehát a "philanthropos" kifejezés eredeti jelentése valami olyasmi, mint "az embereket szerető" vagy "az emberbarát".

A filantropia fogalma és gyakorlata az ókori Görögországban gyökerezik. Az athéni filozófusok és bölcselők többek között Sókratész és Platón már korai időszakban hirdették a filantropia eszméjét. Azt tanították, hogy az embernek felelőssége van más emberek iránt, és hogy segítenie kell a rászorulókat.

A középkorban és a keresztény vallás terjedése során a filantropia fogalma továbbfejlődött. Az emberek egyre inkább felismerték, hogy a szeretet és segítségnyújtás fontos része kell legyen az életüknek, és hogy minden ember testvérei egymásnak.

Az "anthropos" szóból származó "filantróp" kifejezést először 1789-ben használta Johann Gottfried Herder német költő, filozófus és nyelvész. Ezt követően a szó elterjedt és beépült a nyelvhasználatba.

A filantrop szóval a mai napig azokat az embereket jelölik, akik nagylelkűen és önzetlenül támogatják másokat, segítenek a rászorulóknak, vagy általában az emberiség javát szolgálják.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A gazdag üzletember híresen filantróp, hiszen rengeteg jótékony célt támogat pénzügyileg.
2. A fiatal aktivista egy filantróp szervezetet alapított a rászoruló gyerekek segítésére.
3. A vállalat vezetése úgy döntött, hogy évente egy filantróp akciót szerveznek az adománygyűjtés céljából.
4. Az ismert színész a saját vagyonából támogatja a filantróp projekteket, amelyek az állatvédelemmel foglalkoznak.
5. A politikus felajánlotta a fizetésének egy részét a helyi kórház felújítására, ezzel is megmutatva filantróp jellegét.
6. Az önkéntesek hálásak a filantróp embereknek, akik anyagilag segítik munkájukat és lehetővé teszik a nélkülözők támogatását.
7. Egy nagy cégcsoport elindított egy filantróp programot, amelyben ösztönzik az alkalmazottakat, hogy részt vegyenek közösségi szolgálatban.
8. Az iskola igazgatója büszke arra, hogy diákjaikban olyan értékeket tudnak erősíteni, mint a filantrópia és az önzetlen segítségnyújtás.
9. A híres sportoló alapítványa filantróp tevékenységekkel foglalkozik, például támogatja a fiatal tehetségeket sportolásukban.
10. A világhírű zenész egy koncertet adott a jótékony célú alapítvány számára, amelynek filantróp tevékenységével segíti a rászorulókat.

Rokonértelmű szavak

jótékony, adakozó, nagylelkű, segítőkész, emberbarát

Fonetikus átírás

[fɪlɒntrɒːp]

Betűrendben közeli szavak

figyelmeztetés, fika, fikció, fiktív, filagória, filantróp, filatélia, filé, filharmonikus, filia, filigrán,