JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

egalitarizmus

egalitarizmus szó jelentése

Az "egalitarizmus" szó jelentése a magyar nyelvben az egyenlőségelvűséget és az egyenlőséget hirdető ideológia vagy filozófia. Az egalitarizmus olyan elv, mely szerint minden embernek egyenlő jogokkal és lehetőségekkel kell rendelkeznie társadalmi, politikai és gazdasági értelemben. Az egalitarizmus célja az egyenlőség elérése a társadalomban, például a vagyonelosztásban, az oktatásban, a munkahelyeken vagy a politikai döntéshozatalban. Az egalitarista elképzelések szerint senki sem lehet előnyben vagy hátrányban másokhoz képest a születési helye, neme, vallása, etnikuma vagy más tulajdonságai alapján. Az egalitarizmus fontos alapelvei közé tartozik a méltányosság, az igazságosság és a szolidaritás.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "egalitarizmus" szó eredete a francia "égalité" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "egyenlőség". Ez a kifejezés a francia forradalom idején, az 1789 és 1799 közötti időszakban vált népszerűvé és fontossá vált.

Az egalitarizmus kialakulása azon az elven alapul, hogy minden embernek egyenlő jogai és lehetőségei kell legyenek. Az egalitáriánusok azt vallják, hogy a társadalmi, gazdasági és politikai egyenlőség elérése kiemelkedő fontosságú. Az egalitarizmus célja tehát az egyenlőség megteremtése minden területen, a vagyonelosztástól kezdve egészen az oktatás és egészségügy terén való egyenlő hozzáférésig.

Az "egalitarizmus" szó etimológiailag összeolvadt a francia "égalité" szóval, amely maga is a latin "æqualitas" szóból ered. Ez utóbbi szintén azt jelenti, hogy "egyenlőség". A "æqualitas" szó pedig a latin "æquus" (egyenlő) melléknévből képződött.

Az egalitarizmus fogalma és filozófiája többek között John Locke, Jean-Jacques Rousseau és Karl Marx gondolatain alapul. Az egalitarizmus kifejezés leginkább a 19. és 20. században vált népszerűvé, amikor az egyenlőség iránti igény erősebbé vált a társadalom számos rétegében.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az egalitarizmus alapelve szerint minden ember egyenlő jogokkal és lehetőségekkel rendelkezik.
2. Az egalitarizmus hívei szerint a társadalomnak igazságosan kell elosztania az erőforrásokat, hogy mindenki egyenlő esélyekkel induljon az életben.
3. Az egalitarizmus elutasítja a hierarchikus társadalmi rendszereket, és helyette a társadalmi egyenlőségért küzd.
4. Egyes politikai pártok egalitarista elveken alapuló politikát folytatnak, amelyek célja az egyenlőbb társadalom megteremtése.
5. Az egalitarizmus fontos érték a demokratikus társadalmakban, ahol minden polgárnak ugyanazok a jogai és kötelezettségei vannak.
6. Az egalitarizmusra épülő oktatási rendszerekben minden diák ugyanolyan lehetőségeket kap az ismeretek megszerzésére.
7. Az egalitarizmus alapján a munkahelyeken is fontos, hogy az emberek egyenlő bérezést és lehetőségeket kapjanak.
8. A feminizmus sokszor összekapcsolódik az egalitarizmussal, hiszen mindkét mozgalom az esélyegyenlőségért és a nemi sztereotípiák ellen küzd.
9. Az egalitarizmus elutasítja a diszkriminációt, és mindenkit ugyanolyan méltósággal és tisztelettel kezel.
10. Az egalitarizmus alapelvei közé tartozik az egyenlő politikai képviselet, a szabadságjogok egyenlő biztosítása és a társadalmi mobilitás lehetőségeinek javítása.

Rokonértelmű szavak

egyenlőségelv, egyenlőség, egyenjogúság, egyenrangúság

Fonetikus átírás

/ɛɡɑlɑtɑrizmus/

Betűrendben közeli szavak

effektus, efféle, effendi, ég , egál, egalitarizmus, egalizál, égbolt, egész, egészen, egészséges,