JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

utravalo

utravalo szó jelentése

Az "útravaló" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: Az "útravaló" egy olyan kifejezés, amelyet általában utazásra készülő emberek használnak. A szó szoros értelmében azt jelenti, hogy az utazásra való felkészülés során összepakolt tárgyak, élelem vagy pénz, amelyek szükségesek lehetnek az úton. Az útravaló tehát mindaz, amit valaki magával visz egy útra, hogy biztosítva legyen az alapvető szükségleteinek kielégítése. Az "útravaló" fogalmát tágabb értelemben is használjuk. Például ha valaki indul egy nagyobb vállalkozásba, akkor a megfelelő tudás és képességek is részei az útravalónak. Az útravaló tehát nemcsak a fizikailag magunkkal vitt dolgokat jelenti, hanem mindenféle előkészületet és felkészülést az elinduláshoz. Emellett az "útravaló" szót időnként a nyelvi átvitelekben is használjuk. Például egy előadásra készülve azt mondhatjuk, hogy gyűjtöttünk néhány gondolatot és információt az "útravalónkhoz", vagyis az előadásra való felkészüléshez. Ez a jelentés arra utal, hogy az útravaló nemcsak fizikai tárgyakat, hanem intellektuális vagy emocionális eszközöket is magában foglalhat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "útravaló" szó eredetét a "ravaló" szóból eredeztethetjük. A "ravaló" kifejezés eredete viszont bizonytalan. Az etimológusok több elméletet is felvetettek annak kapcsán, hogy honnan származhat.

Egyik elmélet szerint a "ravaló" szó a török "rava" kifejezésből ered, ami azt jelenti, hogy "út". Ez a magyarázat a török közelség miatt lehetséges, mivel a magyar nyelvben több török eredetű szó is található.

Másik elképzelés szerint a "ravaló" szó a régi magyar "ravasz" igéből alakult ki. A "ravasz" jelentése "okos, furfangos", és lehet, hogy az úton való ügyeskedést vagy trükközést jelölhette.

Egy másik elmélet szerint a "ravaló" szó eredete az ószláv nyelvből származik. Az ószlávban ugyanis létezik az "uravŭ" kifejezés, ami úgy jelent "utazás", valamint az "uraviti" ige, ami azt jelenti, hogy "elindulni".

Bár pontosan nem tudjuk, hogy pontosan honnan ered a "ravaló" és ennek következtében a "útravaló" szó, az biztos, hogy a magyar nyelvben régóta használatos kifejezés, amely az útra való készülődést vagy az utazásra szükséges dolgokat jelöli.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Mindig fontos, hogy legyen nálam elegendő útravaló hosszabb utazásokhoz.
2. Az anyukám mindig finom ételeket készít nekem útravalónak, amikor elutazom.
3. A túrázás során mindig viszek magammal valamilyen típusú útravalót.
4. A gyerekek mindig izgatottan pakolják be az útravalójukat a hátizsákba a kirándulásra.
5. Az autóban mindig tartunk egy kis üdítőt és néhány ropit, hogy legyen valami csemegénk útközben.
6. Az utazáshoz szükséges útravaló felkészülést igényel, hogy elkerüljük az éhséget vagy a fáradtságot.
7. Az iskolai kirándulásra mindenki kapott egy kis csomagban útravalót a tanároktól.
8. Az utazás előtt általában megtervezem, mit fogok vinni magammal útravalónak.
9. Ha hosszú időre utazok, akkor többféle típusú útravalót is viszek, hogy választék legyen.
10. A túrázás közben elengedhetetlen az energiaellátás, ezért fontos része az útravalónak a szénhidrátban gazdag ételeknek és italoknak.

Rokonértelmű szavak

csomag, poggyász, szállás, indulás, utazás

Fonetikus átírás

'útravaló' fonetikus átírása: ['uːtrɒvɒloː]

Betűrendben közeli szavak

iksz, felvilagosodas, skalpol, tengereszgyalogos, elektron, utravalo, epehanyas, basa, bolcsesz, specialista, buvesz,