felvilagosodas
felvilagosodas szó jelentése
A "felvilágosodás" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A felvilágosodás egy történelmi korszak elnevezése, amely a 18. században volt jellemző Európában. A korszakot az a törekvés jellemezte, hogy az emberek a tudományos és filozófiai ismeretekre alapozva, a racionalitást és az értelem uralkodását helyezték előtérbe. Az egyének független gondolkodásra törekedtek, és kritikusan vizsgálták meg a hagyományos dogmákat és hatalmi struktúrákat. A felvilágosodás ideái között fontos szerepet játszottak az emberi jogok, a szabadság, az egyenlőség és a demokrácia eszméi. A társadalom modernizálása érdekében törekedtek a tudományos módszerek alkalmazására és az oktatás fejlesztésére. Az abszolút monarchia helyett az alkotmányos rendszer elterjesztése volt cél, valamint a vallási dogmák általi korlátozottság helyett a vallásszabadság és tolerancia előmozdítása. A felvilágosodás hatása jelentős volt mind politikai, mind társadalmi és kulturális szinten. A korszakban megfogalmazott gondolatok és értékek hozzájárultak az ipari forradalom előkészítéséhez, a demokratikus berendezkedés kialakulásához, valamint a modern tudományos és filozófiai gondolkodás elterjedéséhez.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "felvilágosodás" kifejezés a 17. és 18. századi Európában alakult ki, és az úgynevezett felvilágosodás korszakát jelöli. Ez a korszak a tudományos, filozófiai és intellektuális fejlődést tükrözte, amely a vallási dogmatizmus helyett az értelem, az oktatás és a tudományosság fontosságát helyezte előtérbe.
A szó eredete latinra vezethető vissza. A "fel-" előtag azt jelenti, hogy valami felszínre kerül vagy kiteljesedik, míg a "világosodás" szó maga pedig az "világos" melléknévből származik. A latin "illuminare" igéből ered, ami azt jelenti, hogy megvilágít vagy felébredt valamire.
A felvilágosodás fogalmának kialakulása szorosan összefüggött az európai felvilágosodási gondolkodók filozófiájával és eszméivel. Azok az intellektuális mozgalmak és eszmék, amelyek a felvilágosodást meghatározták - mint például a racionalizmus, az empirizmus és a humanizmus -, elutasították a hagyományos vallási dogmákat és az abszolutista politikai rendszereket. Ehelyett az értelem, a tapasztalat és a tudományosság fontosabb szerepet kapott az emberi fejlődésben és a társadalmi változásban.
A felvilágosodás korszaka nagy hatást gyakorolt az európai történelemre, és a modern nyugati gondolkodás alapjait rakta le. A korszakban megfogalmazott eszmék és értékek hozzájárultak a polgári szabadságjogok, az egyenlőség és a demokrácia elterjedéséhez.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az 18. századi felvilágosodás korában új eszmék és tudományos felfedezések alakították át Európa társadalmát.
2. A felvilágosodás korszakában a racionális gondolkodás és az emberi jogok elvei kerültek előtérbe.
3. A felvilágosodás filozófusai, mint például Voltaire és Rousseau, a társadalmi egyenlőséget és a szabadságjogokat hirdették.
4. Az amerikai függetlenségi háború és a francia forradalom is közvetlenül összefüggött a felvilágosodás eszméivel és ideológiájával.
5. A felvilágosodás korszaka nagy hatást gyakorolt az oktatásra és az államszervezésre is.
Rokonértelmű szavak
felébredés, megvilágosodás, felkavarodás, felismerés, felnyitás, kinyitás, felvilágosultság
Fonetikus átírás
[fɛlfilɑːgoːʃ]
Betűrendben közeli szavak
egyszer, siras, szellokes, inas, iksz, felvilagosodas, skalpol, tengereszgyalogos, elektron, utravalo, epehanyas,