disztópia
disztópia szó jelentése
A 'disztópia' szó jelentése a magyar nyelvben: A disztópia egy olyan kitalált vagy elképzelt társadalmi rendszer, amelyben negatív és elnyomó elemek dominálnak. Ez a fogalom ellentéte az utópiának, amely egy ideális, tökéletes világot jelentene. A disztópiában a társadalom általában autoriter vagy totalitárius irányítás alatt áll, és az egyének szabadsága korlátozott. A környezet gyakran lepusztult és szennyezett, a technológia negatív hatásokat gyakorol az emberek életére, és a társadalom hierarchikus rendszere erős szociális különbségeket eredményez. A disztópiák általában azért jönnek létre, hogy kritizálják a jelenlegi társadalmi, politikai vagy gazdasági állapotokat, és rámutassanak a lehetséges veszélyekre vagy hibákra. Különböző műfajokban, például irodalomban vagy filmekben gyakran találkozhatunk disztópikus világokkal.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "disztópia" szó eredete a görög nyelvből származik. Az "dys" előtag azt jelenti, hogy valami rossz, rosszul működő vagy torz formában van jelen. A "topos" szó pedig helyet vagy teret jelent. Tehát a disztópia olyan helyet vagy társadalmat jelöl, ahol a dolgok rosszul működnek vagy torzulnak el.
A disztópia fogalma először Thomas More angol humanista író könyvében, az "Utopiában" (1516) jelent meg. More az "u-" előtagot használta, ami azt jelentette, hogy valami olyan helyről vagy társadalomról van szó, ami nem létezik vagy nem lehetséges. Az "u-" és a "dis-" használata a fogalom kettészakadását jelzi: az utópia egy ideális társadalomra utal, míg a disztópia egy olyan társadalomra utal, amelyben minden rosszra fordult.
A disztópia fogalmát és kifejezését többek között George Orwell "1984" című regénye (1949) is népszerűsítette. Az ilyen típusú irodalmi művekben általában egy elnyomó rendszerrel vagy totalitárius állammal találkozhatunk, amelyben az emberek szabadsága korlátozott vagy teljesen elveszett. A disztópia fogalma azóta nagyon népszerűvé vált a sci-fi és a társadalmi kritika műfajában, és széles körben használják az irodalomban, a filmekben és más művészeti alkotásokban is.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A disztópia egy olyan társadalmi rendszert jelöl, amelyben a kormányzat elnyomó és kontrolláló hatalmát érzékelhetjük.
2. Az orwelli 1984 című regény egy tipikus disztópia példája, ahol a polgárok teljesen hiányzik az egyéni szabadságuk.
3. A Mad Max filmsorozat poszt-apokaliptikus disztópiát mutat be, ahol a világ háború sújtotta és pusztított területekké vált.
4. A Fahrenheit 451 egy olyan disztópia, ahol az emberek szabad gondolatait és könyveit cenzúrázza és égeti el a kormányzat.
5. Az Éhezők viadala trilógia egy olyan disztópikus világot ábrázol, ahol a fiataloknak meg kell küzdeniük egymással az életben maradásért.
6. A Gilead álnéven ismertté vált társadalom Margaret Atwood A szolgálólány meséje című regényében egy női disztópiát jelenít meg, ahol az asszonyok jogait súlyosan korlátozzák.
7. A Matrix filmekben bemutatott világ disztópiaként jelenik meg, ahol az emberek tudatos valóságukon túlra kerülve gépi uralom alá kerülnek.
8. Az Alkonyat könyvek és filmek egy olyan disztópiát mutatnak be, ahol a vámpírok és farkasemberek közötti konfliktusok általában az embereket is érintik.
9. A Hófehér és a vadász című film egy olyan disztópikus történet, ahol a gonosz királynő hatalma alatt élő emberek kiszolgáltatottak és szenvednek.
10. Az Elysium című film egy olyan disztópiát ábrázol, ahol a gazdagok egy űrállomáson élnek, míg a szegények elnyomottak maradnak a Földön.
Rokonértelmű szavak
katasztrófa, pokol, rémálom, rossz helyzet, elnyomás, szörnyű jövő, rémület, borzalom
Fonetikus átírás
/dɪs.toːpiɑ/
Betűrendben közeli szavak
disztális, dísztávirat, disztímia, disztingvál, disztingvált, disztópia, disztribúció, disztributív, disztribútor, dísztű, díszvacsora,