erzek
erzek szó jelentése
Az "érzék" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: 1. Érzékszerv: Az érzékszervekkel érzékeljük a környezetünket. Például a látás az egyik érzékünk, amellyel a fényt és a színeket érzékeljük; vagy az ízlelés az érzékünk, amellyel az ételek ízét érezzük. 2. Tapintás, fogékonyság: Az "érzék" szó használható annak kifejezésére is, hogy valakinek milyen jó vagy rossz az adott területen való tapintása vagy fogékonysága. Például: "Jó érzéke van a művészetekhez", ami azt jelenti, hogy valaki jól érti, megérzi a művészeti területeket. 3. Intuíció: Az "érzék" szó használható arra is, hogy valaki milyen jó vagy rossz intuícióval rendelkezik egy adott dologhoz vagy helyzethez. Például: "Erős érzékem van az emberek megítéléséhez", ami azt jelenti, hogy valaki képes másokat jól felmérni vagy megítélni. Összességében az "érzék" szó tehát az érzékszervek működését, a tapintást, fogékonyságot és az intuíciót is jelenti a magyar nyelvben.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "érzék" szó eredete a latin "sensus" szóra vezethető vissza, amelynek jelentése "érzék, érzékelés". A "sensus" latin szó az ógörög "aísthēsis" szóból alakult ki, amelynek jelentése szintén "érzék". Az ógörögben az "aísthēsis" szó jelentette az érzékszervek működését és a külvilág hatásainak észlelését.
Az "érzék" szó kialakulása során a latinban az eredeti jelentés mellett más értelmezéseket is kapott, mint például a "megértés", a "tudás" vagy az "észlelés". Az idők folyamán a szó használata kiterjedt az összes érzékszervre és azok működésére is.
Az etimológiai források szerint a latin eredetű "sensus"-ból kialakult több nyelvi ágon át. Például az ófrancia nyelvben a "sens" szó formájában jelent meg, majd innen került át az angolba is ugyanezzel a formával. A közép-újlatin nyelvekben (pl. olasz, spanyol) pedig továbbra is használják a latin eredettel megegyező formát.
Így tehát az "érzék" szó eredete és kialakulása visszavezethető a latin "sensus" szóra, amely az ógörög "aísthēsis" szóból alakult ki.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az érzékeim szerint valami finom illat terjeng a konyhában.
2. Nagyon jó érzéssel tölt el, amikor szabadidőmben a természetben sétálok.
3. Az új parfümöd nagyon kellemes érzést kelt az orromban.
4. A hideg víz hirtelen érzékfelemelő hatással volt a testemre.
5. Elveszett az érzék a kezemben, miután hosszú órákat dolgoztam a számítógépnél.
6. Az esti séta során az érzékeimet elkápráztatta a csillagos égbolt látványa.
7. A puha tapintása és kellemes melegsége miatt imádom az új pulóveremet.
8. Az ízlelőbimbóim élvezettel fogadták a frissen sült péksüteményeket.
9. A zenehallgatás közben az érzékeim kikapcsolódnak és teljesen elmerülök a dallamokban.
10. A finom csokoládé íze intenzív élményt nyújt az ízlelőbimbóimnak.
Rokonértelmű szavak
értelem, tapintat, érzékelés, tudat, ítélőképesség
Fonetikus átírás
[ˈeːrze̞ːk]
Betűrendben közeli szavak
zsupfedel, kozep, bator, szipka, impregnal, erzek, termeshozam, tiszthelyettes, targy, naponta, megcsinal,