JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

vagy-vagy

vagy-vagy szó jelentése

A "vagy-vagy" kifejezés a magyar nyelvben egy választásra utaló kifejezés. A fogalmát az alábbiakban lehet pontosan meghatározni: A "vagy-vagy" szóösszetétel azt jelenti, hogy két vagy több lehetőség közül csak az egyik választható. Egy ilyen lehetőségként felvetett kérdésnél a választóknak arról kell dönteniük, hogy melyik opció felel meg leginkább az igényeiknek, vagy melyiket preferálják jobban. Például: "Szeretnél teát vagy kávét inni?" - itt a "vagy-vagy" kérdésben a választónak el kell döntenie, hogy inkább teát vagy kávét szeretne fogyasztani. A "vagy-vagy" szóösszetételt gyakran használjuk hétköznapi beszélgetések során, de szintén alkalmazzák üzleti és döntéshozatali helyzetekben is. Segít meghatározni a preferenciákat és az eltérő lehetőségeket.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vagy-vagy" kifejezés eredete a magyar nyelvben található. Az "vagy" szó már az ómagyar korban is használatos volt, és eredetileg az "avagy" kiejtési változata volt. Ez a szó az ótörök nyelvből került a magyarba, ahol a "vagy" jelentése "vagyis" vagy "azaz" volt.

A "vagy-vagy" kifejezés kialakulása valószínűleg a szinonimák ismétlése révén történt. Az ilyen típusú ismétlések gyakoriak a magyar nyelvben és segítenek kiemelni az alternatívákat vagy a választási lehetőségeket.

Az etimológiai elemzések szerint a "vagy-vagy" kifejezés az 1700-as években jelent meg először írott formában. Egyes források szerint Johann Heinrich Zedler német enciklopédista használta először ezt a kifejezést egy művében.

Összességében elmondhatjuk, hogy a "vagy-vagy" kifejezés eredete és kialakulása jól követhető a magyar nyelv történeti fejlődése során, és ma már széles körben használt kifejezés lett, amely lehetőséget ad az alternatívák vagy választási lehetőségek kiemelésére.

Betűrendben közeli szavak

ukk-mukk-fukk, uton-utfelen, u-u, uggyel-bajjal, uzekedes, vagy-vagy, vall-lap, xeno-, zarvany, zelota, zigota,