JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

zarvany

zarvany szó jelentése

A "zárvány" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "zárvány" egy olyan kőzet, amely az eredeti, folyékony olvadékból (magma) kristályosodott ki. A zárványok általában apró kristályokból állnak, amelyeket a magma hűlése során alakulnak ki. Ezek a kristályok lehetnek ásványok vagy akár üvegszerű anyagok is. A zárványok kialakulásában szerepet játszik a hűlési sebesség, az olvadék összetétele és a nyomás is. A zárványok fontos információkat hordoznak magukban a kőzetek keletkezési folyamatáról és azok kémiai összetételéről. Az ásványi zárványok vizsgálata segíti a geológusokat abban, hogy megértsék egy adott terület földtani történetét és kutassák annak földtani erőforrásait. A zárványok gyakran láthatók szabad szemmel vagy nagyítóval is, de részletesebb vizsgálathoz mikroszkóp szükséges. A zárványok mérete, formája és elrendeződése sokat elárulhat egy adott kőzetről és annak keletkezési körülményeiről. Összességében a "zárvány" olyan apró kristályosodási termék, amely egy kőzetben található és információkat hordoz a kőzet keletkezéséről és tulajdonságairól.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "zárvány" szó eredete a latin "clausus" igéből származik, ami "zárt" vagy "lezárt" jelentést hordoz. Ez az igeképzési alakulat a "claudere" ige főnévi formájából, a "clausura" szóból ered, amelynek jelentése "lezárás" vagy "zárt hely". Ebből fejlődött ki a középlatin "clausa" szó, majd a középfelnémeten keresztül jutott el a magyar nyelvbe a "zárvány" alakban.

A "zárvány" szó elsődlegesen zárt vagy lezárt térről vagy helyről beszél, például egy völgybe zárt terület, vagy egy bekerített rész. Később azonban átvitt értelemben is használjuk, hogy kifejezzük valaminek az elszigeteltségét vagy elkülönültségét másoktól.

Betűrendben közeli szavak

uggyel-bajjal, uzekedes, vagy-vagy, vall-lap, xeno-, zarvany, zelota, zigota, zoogen, zoroasztrizmus, zrikal,