JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

morál

morál szó jelentése

A "morál" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen határozható meg: A "morál" fogalma az emberi viselkedés, cselekedetek és döntések etikai, erkölcsi alapjait, normáit és értékeit takarja. A morál a társadalmi normákra és értékrendre épül, amelyek meghatározzák, hogy mi elfogadható és helyes a társadalomban. A morál kiterjed minden olyan területre, ahol az embernek erkölcsi döntéseket kell hoznia vagy cselekednie kell, például az etikus viselkedésre, a tisztességre, az igazságosságra és a jóra. A morál alapvetően befolyásolja az egyén döntéseit és viselkedését, illetve meghatározza azt, hogy mi elfogadható vagy megengedett az adott társadalomban. A morál fontos szerepet játszik az emberi kapcsolatokban, vallásban, politikában és más társadalmi területeken is. Az erkölcsi normák és értékek változhatnak kultúránként vagy idővel. Az emberek által elfogadott morális normák megváltozása tükrözheti a társadalmi fejlődést és az erkölcsi értékrendek változását.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 3 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'morál' szó eredete a latin "moralis" kifejezésre vezethető vissza. Ez a szó jelentése eleinte a "szokáshoz tartozó", "erkölcsi" vagy "erkölcsös" volt. A latin "moralis" szó pedig a görög "ethikos" (ἠθικός) szóból ered, amely az etika tudományára utal.

Az etimológiai gyökereket tovább követve, a görög "ethikos" szó eredetének része lehet az "ethos" (ἔθος) kifejezés, ami azt jelenti, hogy "szokás", vagy "viselkedési norma". A 'morál' tehát eredetileg egy olyan fogalmat ír le, amely a viselkedést és cselekedeteket meghatározó erkölcsi normákat jelöli.

A 'morál' kialakulása és használata során azonban az értelmezése bővült és változott. Napjainkban a 'morál' olyan fogalmakat és elveket is magában foglal, mint például az erkölcsi értékrend, intézményesült etikai normák és társadalmi elvárások.

Fontos megemlíteni, hogy a 'morál' fogalma és értelmezése kulturális és időbeli változékonyságot mutat. Különböző társadalmak és korszakok más-más értékrendeket és viselkedési normákat tartalmazhatnak, ami hatással van arra, hogy miként értelmezzük a 'morál' fogalmát.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A morális értékek fontosak a társadalom számára.
2. Az embereknek felelősséggel kellene élniük és tisztességesen viselkedniük, hogy megőrizzék a morált.
3. A vezetőknek példát kellene mutatniuk és tisztességesen kellene cselekedniük, hogy erősítsék a morált az emberek között.
4. Az erkölcsi morál alapvetően meghatározza egy személy karakterét és viselkedését.
5. A gyereknevelés során fontos a morális értékek oktatása és beépítése a mindennapi életbe.
6. A morálisan helytelen döntések hosszú távon ártalmas hatást gyakorolhatnak az egyénre és a közösségre is.
7. A munkahelyeken fontos az etikus viselkedés és a tisztesség, hogy megmaradjon a morál.
8. Az emberek közötti jó kommunikáció és empatikus kapcsolatok erősítik a morált és segítenek megoldani az etikai kérdéseket.
9. A vallási tanítások sokszor alapulnak erkölcsi normákra és segítenek irányt mutatni a helyes döntések meghozatalához.
10. Az erkölcsös cselekedetekkel az ember önmagának is jó példát mutat és azzal segít másoknak is a helyes útra lépni a morál terén.

Rokonértelmű szavak

erkölcs, etika, erkölcsi norma, erkölcsi érték, erkölcsi elv, erkölcsi alapelv

Fonetikus átírás

/moˈraːl/

Betűrendben közeli szavak

montázs, montírozás, monumentális, mony, moraj, morál, moral insanity, morális, moralista, moralitás, moralizál,