JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tekke

tekke szó jelentése

A "tekke" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen összefoglalható: A "tekke" egy török eredetű szó, amely a muszlim vallási közösségekhez tartozó épületegyüttest vagy szerzetesi kolostort jelöl. A tekke az iszlám szufizmus hagyományaihoz kapcsolódik, és az ott élő szufi szerzetesek (derveisek) lakhelye, imahelye és tanítási helye is egyben. A tekke-kben általában rendeznek közös imákat, meditációkat, zenei és táncos rituálékat, valamint tanításokat tartanak a vallási doktrínák és a szufizmus elméleti és gyakorlati aspektusairól. A tekke épületegyüttese általában rendelkezik központi imahellyel (dervishane), ahol a szerzetesek gyűlnek össze imára és meditációra. Emellett több kisebb helyiségből áll, mint például a hálóhelyiségek vagy az étkező. Egyes tekke-kben található zarándokhelyek is, amelyek vonzzák a híveket és az érdeklődőket. A tekke-k fontos helyszínek az iszlám vallás számára, ahol a hívők találkozhatnak a vallási vezetőkkel, tanulhatnak az iszlám tanításokról és elmélyíthetik vallási életüket. Emellett a tekke-k kulturális központokként is szolgálnak, ahol zenei és táncos előadások, valamint más művészeti események is megrendezésre kerülhetnek. Összességében tehát a "tekke" egy muszlim vallási közösséghez tartozó épületegyüttest vagy szerzetesi kolostort jelöl, ahol imádkoznak, meditálnak, tanítást tartanak és vallási szertartásokat végeznek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tekke" szó török eredetű, és a szufizmus, az iszlám misztikus áramlata kapcsán használták. A szó eredeti jelentése "ház", "otthon" vagy "gyülekezőhely". A tekke egy olyan hely, ahol a szufi szerzetesek összegyűlnek, meditálnak, zarándokolnak, és vallási tanításokat hallgatnak.

A tekke fogalma a 13. században jelent meg a Közel-Keleten, és terjedt el a középkori Oszmán Birodalomban. A szufizmus egy olyan iszlám irányzat, amelyben a hívők spirituális tapasztalatokra törekednek, és közvetlen kapcsolatra törekednek Istennel. A tekkek fontos szerepet játszottak a szufi közösség életében, és lehetőséget biztosítottak az embereknek az imádságra, meditációra és a vallási tanítások megértésére.

A tekke szó további terjedése során más kultúrákba is beolvadt, így például az orosz nyelvbe is átvették. Az etimológiai gyökere tehát török eredetű, de később más nyelvekben is elterjedt és adaptálódott.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A tekke egy szent hely, ahol a dervisek meditálnak és imádkoznak.
2. Az iszlám világban a tekke fontos szerepet játszik a vallási gyakorlatokban.
3. A híres Mevlana Rumi is egy tekke alapítója volt.
4. A tekke falai között csend és béke uralkodik.
5. A tekkeben található különleges zenei eszközök segítik az embereket a spirituális tapasztalásban.
6. A tekke látogatói gyakran hosszú útjukat teszik meg, hogy részt vegyenek az ottani rituálékban.
7. A tekkeben tanításokat is tartanak az iszlám vallásról és a szufizmusról.
8. A tekke egy olyan hely, ahol az emberek megtapasztalhatják az isteni szeretetet és egységet.
9. Sok dervis talál otthonra egy tekke falai között, hogy elkötelezzék magukat a szellemi útra.
10. A tekke rendszeresen rendez kulturális és művészeti eseményeket is, amelyek vonzzák az érdeklődőket.

Rokonértelmű szavak

dzsámí, mecset, imaház, muszlim templom

Fonetikus átírás

/'tɛkɛ/

Betűrendben közeli szavak

tatorjan, taumatrop, taxatíve, teglalap atloja, tejsodo, tekke, teknovolgy, telefax, telemea, tempura, tentative,