JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tangens

tangens szó jelentése

A 'tangens' szó jelentése és fogalma a matematikában használatos. A tangens egy trigonometriai függvény, amely egy háromszögben adott szöget és annak szemközti oldalának hosszát viszonyítja egymáshoz. A tangens függvény értéke a szögtől függ, és azt a háromszögben levő kateták hányadosaként definiálják. A tangens függvény értéke az adott szög tangense, és a matematikai jelölése általában 'tan'.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tangens" szó a latin "tangere" (érinteni) és "gens" (származás, eredet) szavakból ered. Az eredeti latin kifejezés "tangens linea" volt, ami azt jelenti, hogy az érintő vonala. A tangens fogalmát először a 16. századi matematikusok használták, akik a trigonometria területén dolgoztak.

A tangens egy matematikai függvény, amelyet a derékszögű háromszögek oldalainak arányaként definiálnak. Az adott szög tangense az adott szögben az átfogó oldal és a szemközti oldal hányadosa.

Az angol nyelvben a "tangent" szó használata először 1570-ben jelent meg, és a latin eredetre utalva hivatkozott a tangensre mint egyenesre vagy vonalra. Később átvette az algebrai és geometriai kontextusban használt fogalmat is.

Az etimológiai útvonalon keresztül az eredeti latin "tangere" (érinteni) szó kapcsolódik más nyelvekhez is. Például az angolban van a "touch", amely ugyanazt jelenti, valamint néhány más nyelvben is hasonlóan értelmezhetőek ezek a szavak.

Összességében tehát a "tangens" szó eredete a latin "tangere" és "gens" szavakból származik, amelyek az érintő vonalra utalnak, és a matematikában a derékszögű háromszögek oldalainak arányát jelölik.

Szófaja és helyesírása

tangens: főnév

Példamondatok

1. A tangens függvény segítségével kiszámíthatjuk egy szög tangensét.
2. A tangens egy matematikai függvény, amely a háromszögekben használt.
3. Az adott szög tangense a szöget záró derékszögű háromszögben az átfogója és a szemközti oldal hányadosaként adódik.
4. A tangens függvény értékeit tartalmazza a trigonometriai táblázat.
5. A tangens függvénynek nincs definiált értéke azokon a szögeken, ahol a nevező nulla.
6. A tangens függvény grafikonja periodikus és korlátos.
7. Háromszög oldalainak ismeretében a tangens függvénnyel kiszámíthatjuk az alfa szög értékét.
8. A trigonometriában gyakran alkalmazzák a tangens függvényt például magasság vagy távolság kiszámításához.
9. Az alfa szög tangense értelemszerűen nem lehet nagyobb, mint 1, mert az alfa szöget bezáró oldal hossza nem lehet nagyobb, mint az adott szakasz hossza.
10. Az alfa szög tangense mindig pozitív, ha az adott háromszögben az alfa szöget bezáró oldal és az egyik befogó pozitív hosszúak.

Rokonértelmű szavak

szinusz, coszinusz, cotangens

Fonetikus átírás

/tɑ́ŋgɛns/

Betűrendben közeli szavak

lehetetlen, vizimalom, nyerc, liberia, hidas, tangens, szerep, verseg, hala, zero, faklya,