JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

sztalagmit

sztalagmit szó jelentése

A "sztalagmit" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A sztalagmit egy cseppkőképződmény, amely a föld alatti barlangokban jön létre. A sztalagmit az alulról felfelé csöpögő cseppkővíz következtében növekszik és épül fel. A vízcseppekben oldott kalcium-karbonát lerakódik, és lassan vastagodó oszlopokat képez, amelyek az idő múlásával egyre magasabbak lesznek. A sztalagmitok általában talajszinttől felfelé növekednek, ellentétben a sztalaktitokkal, amelyek a barlang mennyezetéről lefelé csöpögő vízcseppek eredményeként alakulnak ki. A sztalagmitok jellegzetes megjelenésűek lehetnek, gyakran hengeres vagy tölcsér alakúak. Az idő során a különböző színezetű ásványi anyagok beépülhetnek a kalcium-karbonátba, ami változatos színű sztalagmitokat eredményezhet. A sztalagmitok egyik jellemző példája a Postojna-barlangban található "Brilliant" nevű formáció, amely híresen nagy és szép példánya ennek a cseppkőképződménynek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "sztalagmit" szó eredetét a görög "stalagma" szóból eredeztethetjük, ami "csepegés" vagy "cseppkő" jelentést hordoz. A szó kialakulásában közrejátszik az ógörög "stalassein" igéből képzett "stalaktos" melléknév is, ami szintén a csepegésre utal.

A cseppkőképződmények, mint például a sztalagmitok, az alatta lévő barlangi cseppekből keletkeznek, amelyek egyes helyeken természetes barlangokban vagy más teremtményekben találhatók meg. A cseppek kalcium-karbonátot tartalmaznak, és amikor a vízcseppek lecsöpögnek egy felületről, akkor a kalcium-karbonát lerakódik és fokozatosan növekszik, létrehozva a sztalagmitot.

Az "sztalagmit" szó etimológiája tehát visszavezethető a görög eredetű szavakra, amelyek a csepegést és a cseppkövek képződését írják le.

Betűrendben közeli szavak

szóvivő, szpáhi, szponzoráció, ssz , sztahanovista, sztalagmit, sztaniol, sztenderd, sztereotípia, sztochasztikus, sztöchiometria,