JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

betegszabadsag

betegszabadsag szó jelentése

A 'betegszabadság' kifejezés a munkavállalók jogait szabályozó munkajogi fogalom, amely lehetővé teszi a dolgozó számára, hogy betegség vagy egészségügyi ok miatt távol maradjon a munkahelyétől, és munkabérét ez idő alatt is megkapja. A betegszabadság lehetővé teszi a dolgozónak, hogy pihenjen és gyógyuljon anélkül, hogy anyagi veszteséget szenvedne. A betegszabadság mértéke és időtartama országonként változhat. Általában egy adott időszakra korlátozzák, amelyet az adott ország törvényei vagy munkaszerződés határoznak meg. A betegszabadság igénybevételéhez általában orvosi igazolás szükséges, amely bizonyítja a dolgozó egészségügyi állapotát és szükségességét az otthonmaradásnak. A betegszabadság kiemelt fontosságú az egészségvédelem terén, hiszen segít megelőzni a betegségek terjedését a munkahelyeken. Rendeltetése, hogy megvédje mind a dolgozót, mind pedig a többi munkatársát attól, hogy fertőzéseket vigyenek be a munkahelyre és betegséget terjesszenek. A betegszabadság fogalma tehát arra utal, hogy a dolgozó jogosult arra, hogy távol maradjon a munkahelyétől betegség vagy egészségügyi ok miatt, és a munkáltató köteles kifizetni a munkabért ez idő alatt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "betegszabadság" kifejezés eredetének és kialakulásának pontos időpontját nehéz meghatározni, mivel ez a fogalom fokozatosan alakult ki az idők során. Azonban a szó etimológiája segíthet megérteni annak eredetét.

A "betegszabadság" magyar nyelvű szóösszetétel, amely a "beteg" és a "szabadság" szavakból tevődik össze. A "beteg" jelentése olyan személyt vagy állapotot ír le, amely valamilyen betegségben szenved. A "szabadság" pedig arra utal, hogy a betegség miatt az adott személynek joga van távol maradni a munkahelyétől és pihenni, gyógyulni.

A betegszabadság kifejezés valószínűleg az egészségügyi ellátás és a munkajogi rendelkezések fejlődésével alakult ki. Az emberek tudatosabbá váltak az egészségükre való odafigyelést illetően, így szükségessé vált olyan intézkedéseket bevezetni, amelyek lehetővé tették a dolgozók számára, hogy ha betegek lettek, akkor otthon maradhassanak és megfelelő pihenést kaphassanak.

A betegszabadság fogalma és gyakorlata az orvoslás és munkajog területén fejlődött ki, ahol a munkáltatóknak biztosítaniuk kellett a dolgozók megfelelő időt arra, hogy visszanyerjék egészségüket és újra munkába állhassanak. A pontos időpontot, amikor ezek az intézkedések bevezetésre kerültek, nehéz meghatározni, mivel ez az országok és kultúrák között változhat.

Összességében elmondható, hogy a "betegszabadság" kifejezés az egészségügyi ellátás és a munkajogi rendelkezések fejlődése során alakult ki, hogy lehetővé tegye a betegeknek a pihenést és gyógyulást.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Holnap nem tudok dolgozni, mert betegszabadságot vettem ki.
2. Sajnos még mindig nem érzem jól magam, ezért újra betegszabadságra kell mennem.
3. Még mindig fáj a torkom, úgyhogy ma betegszabadságot vettem igénybe.
4. A munkáltatóm támogatja a betegszabadság igénylését, ha valaki beteg.
5. A törvény szerint minden alkalmazottnak jár betegszabadság bizonyos időtartamra.
6. Nem szívesen veszek igénybe betegszabadságot, de most tényleg nincs más választásom.
7. A betegszabadság lehetőséget ad arra, hogy kipihenjem magam és gyógyuljak.
8. Az orvos tanácsára hosszabb ideig kellett betegszabadságot kivennem.
9. Az előző héten már voltam betegszabadságon, most viszont már jobban vagyok.
10. Sajnos a lábam sérült, ezért néhány napig nem tudok dolgozni és betegszabadságot kell igényelnem.

Rokonértelmű szavak

betegnap, táppénz, betegszabi, orvosi szabadság, betegügyi szabadság

Fonetikus átírás

[ˈbɛtɛɡsɒbɒdʃaːɡ]

Betűrendben közeli szavak

realber, kormanyrendelet, meccs, facan, ballagas, betegszabadsag, bosszuvagy, sonka, cibetmacska, metszet, lengyel,