JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szociográfia

szociográfia szó jelentése

A 'szociográfia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A szociográfia a társadalomtudományok egyik ága, amely a társadalmi viszonyokat és jelenségeket vizsgálja. Célja, hogy objektív és részletes képet adjon egy adott társadalmi csoportról vagy közösségről. A szociográfia módszertanát alkalmazva a kutatók az adott közösség tagjaival interjúkat készítenek, megfigyeléseket végeznek, illetve statisztikai adatokat gyűjtenek. Ezek alapján leírják és elemzik a társadalmi struktúrát, a gazdasági helyzetet, az életstílust, a kulturális értékeket és normákat, valamint a kapcsolatokat és hálózatokat. A szociográfia segít megérteni egy adott társadalmi csoport működését, problémáit és jellemzőit. Az eredmények alapján lehetőség nyílik javaslatok kidolgozására a társadalom fejlesztése vagy segítése érdekében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szociográfia" szó eredete a latin "socius" (társ) és a görög "graphia" (leírás) szavak összetételéből származik. A szociográfia kifejezés először a 19. század végén jelent meg, és főként az antropológia és a társadalomtudományok területén alkalmazzák.

A szociográfia célja, hogy leírja és tanulmányozza a társadalmi csoportokat, közösségeket vagy városrészeket. Az emberek viselkedését, életmódját, foglalkozását, szokásait és más társadalmi jellemzőit vizsgálja. A szociográfia egyik formája a helyszíni megfigyelés, amely során a kutatók részt vesznek a vizsgált közösség életében, megismerik az emberek mindennapi tevékenységeit.

A szociográfia módszerei közé tartozik továbbá a kérdőíves felmérés, az interjúkészítés és a dokumentumok elemzése is. Ezekkel az eszközökkel lehetőség nyílik a társadalmi viszonyok feltárására és az adatok objektív elemzésére.

Az etimológiai eredete tehát a "társaság" (socius) és a "leírás" (graphia) összetételéből ered, ami tökéletesen tükrözi a szociográfia célját és tartalmát.

Betűrendben közeli szavak

szociáldarwinizmus, szociális, szocializáció, szocializmus, szócikk, szociográfia, szociolingvisztika, szociológia, szociometria, szociopata, szőcs,