andragógia
andragógia szó jelentése
Az andragógia a felnőttek oktatásának és tanulásának tudománya, illetve ezek gyakorlati alkalmazása. A szó eredetileg a görög "andrós" (férfi) és "agogé" (vezetés) szavakból ered, amelyek együtt azt jelentik, hogy a felnőtt tanulók önállóan vezetik saját tanulási folyamataikat. Az andragógia fogalma azon elv alapján épül fel, hogy a felnőttek más jellegűek, mint a gyerekek vagy fiatalok, és más módon közelíthetők meg oktatásuk és tanulásuk terén. Az andragógia során hangsúlyt kap az aktív részvétel, az önirányítás és az életre való alkalmazhatóság. A felnőttek tapasztalataira és tudására építve történik az oktatás, ami segíti őket a mindennapi életben hasznosítható ismeretek megszerzésében. Az andragógia célja a felnőttek személyes fejlődésének elősegítése, készségeik és képességeik fejlesztése, valamint új ismeretek és kompetenciák megszerzése. Az andragógusok általában interaktív módszereket alkalmaznak, amelyek a felnőttek aktív participációjára épülnek, és lehetőséget adnak a tapasztalatok megosztására és a csoportmunkára. Az andragógia alkalmazása széles körben elterjedt a felnőttképzésben, a szakképzésben, az üzleti tréningeken és más tanulási környezetekben. Az andragógia segít abban, hogy a felnőttek hatékonyan tanuljanak és fejlődjenek saját céljaik elérése érdekében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A 'andragógia' szó eredetét és kialakulását az andragógia mint tudományág létrejöttével kapcsolatban érdemes megvizsgálni. Az andragógia a felnőttképzés tudománya, amely a felnőttek tanulási folyamatait és igényeit kutatja, valamint módszereket dolgoz ki a felnőttek hatékonyabb képzésére.
Az 'andragógia' kifejezést először Alexander Kapp, német filozófus használta 1833-ban, de csak a 20. században vált elterjedtté. A szó eredete a görög 'andrós' (férfi) és 'ágogos' (vezető) szavakból eredeztethető. Így az andragógia alapvetően a férfi vezetésű tanulást jelentette.
Az andragógia fejlődése és elterjedése az 1960-as évektől kapott lendületet, amikor Malcolm Knowles amerikai oktatáskutató elkezdte kidolgozni az andragógia elméletét. Knowles szerint a felnőttek tanulása más jellegű, mint a gyerekeké, és olyan specifikus jellemzőkkel rendelkezik, amelyek figyelembevétele nélkül hatékony képzés nem valósítható meg. Az andragógia elméletét és módszertanát a későbbi években tovább fejlesztették és adaptálták a különböző országokban.
Az andragógia etimológiája tehát a férfi vezetésű tanulást jelenti, bár mára már általánosabb értelemben használjuk, és kiterjed mind a férfiak, mind pedig a nők tanulási folyamataira.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az andragógia a felnőttkori tanulás és oktatás tudománya.
2. Az andragógia módszerei a felnőttek saját tapasztalataira és motivációira építenek.
3. A felnőttkori tanulás során az andragógia segít a tanulóknak megszerezni az új ismereteket és készségeket.
4. Az andragógia célja, hogy a felnőttek aktív részesei legyenek a tanulási folyamatnak.
5. Az andragógia alkalmazása lehetőséget ad a felnőttek számára, hogy saját tanulási célokat határozzanak meg.
6. Az andragógia segítségével a tanár és a tanuló között egyenlőség alapú partnerség alakul ki.
7. Az andragógia módszerei rugalmasak és differenciáltak, hogy megfeleljenek a különböző felnőtt tanulók igényeinek.
8. Az andragógia hangsúlyozza a problémamegoldást és a kritikai gondolkodást a tanulás során.
9. Az andragógia felismeri, hogy a felnőttek már rendelkeznek előzetes tudással és tapasztalatokkal, amelyeket be kell vonniuk a tanulásba.
10. Az andragógia segítségével a felnőttek önállóan és aktívan részt vesznek a tanulási folyamatban.
Rokonértelmű szavak
felnőttképzés, felnőttnevelés, felnőttek oktatása, felnőttek tanítása, felnőttek képzése
Fonetikus átírás
[ændrɑːɡoːɡiːɑː]
Betűrendben közeli szavak
anatidaephobia, anatómia, andalog, andante, andezit, andragógia, androgén hormon, androgén_hormon, androgün, android,