JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szociális

szociális szó jelentése

A 'szociális' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféle tartalommal bírhat, attól függően, hogy milyen összefüggésben használjuk. 1. Általános értelemben a 'szociális' kifejezés az emberi társadalommal, az emberek közötti kapcsolatokkal, az emberek közötti kölcsönhatásokkal kapcsolatos dolgokra utal. Például: "A szociális képességek fontosak a munkahelyi sikerek eléréséhez." 2. A 'szociális' kifejezés gyakran használatos olyan tevékenységekre vagy intézményekre vonatkozóan, amelyek az emberi jólétet, segítséget és támogatást szolgálják. Például: "A szociális munkások segítenek a rászorulóknak." 3. A 'szociális' jelzőt néha a társadalmi helyzetet jellemző vagy meghatározó tényezőkre is alkalmazzák. Például: "A szociális egyenlőtlenség egyik oka a gazdasági szegénység." Fontos megjegyezni, hogy a 'szociális' szó jelentése és fogalma nem korlátozódik csupán ezekre a definíciókra, mivel a különböző szakmai vagy társadalmi kontextusokban más-más tartalommal bírhat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 2 / Negatív: 2)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szociális" szó eredete a latin "socius" szóból származik, ami "társ" vagy "közösség" jelentést hordoz. A latinból átvéve a középkori latinban és a középkori francia nyelvben az "associatus" vagy "sociale" kifejezések formájában használták. Ezután a kifejezés bekerült az angol nyelvbe is, mint "social".

A szó jelentése az idők során változott és bővült. Az eredeti jelentése a társas kapcsolatokra és közösségre utalt, de mára már sokkal szélesebb értelemben használjuk. A 19. században kezdett elterjedni a modern értelemben vett szociális fogalom, amely a társadalmi problémákra, az emberek közötti viszonyokra és az egyén társadalomban betöltött szerepére utal.

Az etimológiai eredetét tekintve tehát a "szociális" szó eredetileg a közösséghez, kapcsolatokhoz és társadalmi kötelékhez kapcsolódik. A jelentése azonban folyamatosan fejlődött és kibővült a társadalmi problémákra és a társadalmi rendszerre való utalásra is.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A szociális munkások segítséget nyújtanak a rászorulóknak.
2. Az országban több szociális intézmény működik, ahol gondoskodnak a hajléktalanokról.
3. A szociális ellátórendszer fejlesztése kiemelt fontosságú a kormány számára.
4. Az állami gondozott gyermekeknek biztosítani kell a megfelelő szociális támogatást.
5. A társadalomban nem szabad elfelejteni a szociális igazságosság elvét.
6. A munkaadóknak figyelembe kell venniük a munkavállalók szociális helyzetét is.
7. A fiataloknak lehetőséget kell adni a szociális mobilitásra és előrelépésre.
8. Az idősek otthona biztosítja a lakók számára a megfelelő szociális környezetet és ellátást.
9. A szociális érzékenység fontos tulajdonság a vezetői pozíciókban dolgozók számára is.
10. A társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében több forrást kell fordítani a szociális programokra.

Rokonértelmű szavak

társadalmi, közösségi, társas, kapcsolati, emberi

Fonetikus átírás

[sociaːlis]

Betűrendben közeli szavak

szobaasszony, szobalány, szóbeli, szóbeszéd, szociáldarwinizmus, szociális, szocializáció, szocializmus, szócikk, szociográfia, szociolingvisztika,