JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szabadsag

szabadsag szó jelentése

A "szabadság" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többértelmű lehet. Az egyik értelmezés szerint a szabadság az egyén vagy közösség jogállásának és cselekvési lehetőségeinek fokát jelenti. Ez a fogalom összekapcsolódik a demokráciával, az emberi jogokkal és az alapvető szabadságjogokkal. A szabadság lehetőséget ad arra, hogy az egyén vagy közösség saját döntéseket hozhasson, önállóan cselekedhessen, és ne legyen korlátozva mások által. Egy másik értelmezés szerint a szabadság a testi, lelki vagy gazdasági függőségtől való mentességet jelenti. Ez azt jelenti, hogy az egyén vagy közösség képes autonóm módon élni, önrendelkezni, és nem kényszerül mások irányítása alá. A szabadság fogalma a történelmi és politikai kontextusban is fontos. Magyarországon például a 19. századi nemzeti függetlenségért vívott harcokban a "szabadság" fogalma az ország függetlenségét, önrendelkezését és autonómiáját jelentette. Az egyedi értelmezések és fogalmak mellett a szabadság szó általánosan pozitív értéket hordoz, ami az egyéni és közösségi boldogsághoz, fejlődéshez és önkiteljesedéshez kapcsolódik.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szabadság" szó eredete és etimológiája az ómagyar nyelvre vezethető vissza. A szó eredeti alakja "szabad" volt, ami azt jelentette, hogy valaki nem volt rabszolga vagy hűbérúr alatt álló. Az ómagyarban a "szabad" szó kettős jelentéssel bírt: egyrészt a szolgaság ellenkezőjeként értelmeződött, másrészt pedig azt is jelentette, hogy valaki önállóan dönthet az életéről, cselekedeteiről.

Az ómagyar "szabad" szóval rokon nyelvekben is találkozunk, például a török "sahip" (tulajdonos) vagy a finn "sopu" (felszabadított) szavakkal. Ezekre a nyelvekre azért utalok, mert az ómagyar nyelv erősen befolyásolta ezeket a régiókat.

A "szabadság" kifejezés kialakulása során további jelentéstöbbletek jelentek meg. A középkorban a szabadság fogalmát inkább jogi és politikai értelemben használták, mintsem a rabszolgaság ellenkezőjeként. A középkori Magyarországon például a rendi jogokat és privilégiumokat hívták szabadságnak.

A "szabadság" szó tehát az ómagyar nyelvből származik, és jelentése különböző időszakokban változhatott. A mai értelmezésében a szabadság a személyes autonómia, önrendelkezés és függetlenség fogalmát hordozza magában.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szabadság az egyik alapvető emberi jog.
2. Az állampolgárok szabadságjogaikat a törvények védik.
3. A szólásszabadság lehetővé teszi, hogy mindenki szabadon kifejezhesse véleményét.
4. A demokratikus országokban a választásokkal biztosítják a polgárok politikai szabadságát.
5. Az utazás szabadsága lehetővé teszi, hogy bárhol a világon elutazhassunk.
6. A személyes szabadság fontos eleme a magánélethez való jog.
7. Az egyén szabadsága abban nyilvánul meg, hogy dönthet saját életéről és sorsáról.
8. A gyerekeknek is joga van a játékra és a szabadidős tevékenységekre.
9. Az interneten való böngészés lehetősége sokaknak jelent nagyfokú információs szabadságot.
10. Az alkotók kreativitásukat és ötleteiket a művészetben vagy tudományban való megnyilvánulás révén élhetik ki.

Rokonértelmű szavak

függetlenség, autonómia, önállóság, szabad akarat, szabadságjog, felszabadulás, emancipáció

Fonetikus átírás

[sɑbɑdsaːɡ]

Betűrendben közeli szavak

pardon, nepfelseg, troger, udvarlas, sejk, szabadsag, kozvetve, szellemorias, seta, kankan, kesztet,