fenomén
fenomén szó jelentése
A 'fenomén' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'fenomén' szó a görög φαινόμενον (phainómenon) kifejezésből ered, ami annyit jelent, hogy "megjelenő" vagy "megmutatkozó". A magyar nyelvben a 'fenomén' fogalma egy olyan eseményre vagy jelenségre utal, amely valamilyen módon különlegesnek vagy érdekesnek tűnik, és figyelmet érdemel. Egy fenomén lehet természeti, tudományos, társadalmi vagy kulturális jellegű. A fenomének gyakran váratlanul vagy megszokottól eltérően jelentkeznek, és felkeltik az emberek érdeklődését. Például egy természeti jelenség, mint egy napfogyatkozás vagy meteorzápor lehet egy fenomén. Ugyancsak fenoménként tartják számon bizonyos társadalmi jelenségeket is, mint például a világhálót elárasztó videók vagy mémek. Ezenkívül a tudományban és a filozófiában is használják a 'fenomén' fogalmát olyan megfigyelhető jelenségek leírására vagy magyarázatára, amikor a háttérben lévő okok vagy mechanizmusok még nem teljesen tisztázottak.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "fenomén" szó eredetileg a görög nyelvből származik. Az eredeti görög szó "phainomenon" volt, ami azt jelenti, hogy "megjelenő" vagy "látható". A szó gyökere a "phanai" ige, melynek jelentése "megjelenik" vagy "feltűnik".
A 'fenomén' kifejezés modern értelmezése és alkalmazása azonban a filozófia területére vezethető vissza. Az ókori görög filozófusok, például Platón és Arisztotelész, használták ezt a kifejezést az érzékelhető valóság jellemzésére. Azt állították, hogy minden valóságos dolognak van egy látható aspektusa vagy megjelenése (fenomén), valamint egy rejtett aspektusa vagy olyan tulajdonsága (noumenon), amit az emberi érzékek nem képesek közvetlenül észlelni.
Az "fenomén" kifejezést később a tudományos és pszichológiai kutatások során is elkezdték használni annak leírására, hogy valami megfigyelhető vagy tapasztalható. A modern értelemben vett fenomén olyasmi, ami empirikusan megfigyelhető vagy tapasztalható, és alapvetően a valóságos vagy érzékelhető világgal kapcsolatos.
A 'fenomén' szó etimológiája tehát a görög nyelvre vezethető vissza, és az eredeti jelentése "megjelenő" vagy "látható". A szó későbbi filozófiai és tudományos értelmezése pedig arra utal, hogy valami megfigyelhető vagy tapasztalható a valóságban.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A környezetvédelemmel foglalkozó mozgalmak jelentős fenoménként hatottak a társadalomra.
2. Az internetes influenszerek népszerűsége egy újabb fenomén, amely a digitális korban jelentkezik.
3. A szelfik világméretű terjedése igazi közösségi média-fenomén lett.
4. A mindfulness módszer az utóbbi években egyre nagyobb fenoménként terjedt el a stresszoldás területén.
5. Az escape room játékok divatja valódi fenoménként nyilvánult meg a szórakoztatóiparban.
6. A zombi filmek és sorozatok sikere az utóbbi évtizedben láthatóan egy állandó szórakoztatóipari fenomén.
7. Az olimpiai játékok minden négy évben visszatérő sportesemény-fenomén, amely világszerte figyelmet kap.
8. A TikTok applikációban gyorsan és népszerűen terjednek a kihívások, amelyek egyfajta közösségi média-fenoménként funkcionálnak.
9. Az életrajzi könyvek és dokumentumfilmek megjelenése a hírességekről az utóbbi években egyértelműen egy olyan kulturális fenomén, amely az emberek érdeklődését kelti.
10. A street food kultúra a városokban egyre népszerűbbé válik, és az utcai étkezés egy újabb gasztronómiai fenoménként terjed el világszerte.
Rokonértelmű szavak
jelenség, jelentőség, különlegesség, rendkívüli dolog, ritkaság
Fonetikus átírás
[fɛnomɛːn]
Betűrendben közeli szavak
fennhéjázó, fennkölt, fennmarad, fenntart, fenntartás, fenomén, fenomenális, fenomenológia, fenotípus, fenség, fenséges,