JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

republika

republika szó jelentése

A "republika" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: 1. Jogi-politikai értelemben: A köztársaság, azaz olyan államforma, amelyben a hatalom a nép választott képviselőire vagy közvetve a népre ruházódik át. A köztársaságban nincs uralkodói cím vagy trónöröklés, hanem az államfőt vagy elnököt általában választják. 2. Történelmi értelemben: A régi Magyarországon a "republika" kifejezést használták a városi önigazgatást jelölve. A polgármesterrel és a városi tanácstagokkal vezetett városi közösséget nevezték republikánusnak. 3. Általános értelemben: A "republika" szó használható olyan helyzetekben is, amikor valami független, autonóm, önálló és demokratikus módon működik vagy működhet. Például egy civil szervezet vagy egy vállalat republikánus lehet. Fontos megjegyezni, hogy a "republika" szó eredete latin, és annyit jelent, hogy "közügy".

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 2 / Negatív: 1)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "republika" szó eredetileg latin eredetű és a "res publica" kifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy "közügyek". A res a "dolog" vagy "dolog, ügy", míg a publica pedig a "közös" vagy "közösségi" szót jelenti.

A republika kifejezés alapvetően a Római Köztársaság (Res Publica Romana) politikai rendszerét jelölte, amelyben a hatalom az állampolgárok közösségének képviseletén alapult. Ez a politikai rendszer az ókori Rómában volt jellemző, és a hatalom megoszlott a szenátus, valamint a választott tisztségviselők között.

Az "republika" szó használata később általánosabb értelemben terjedt el, és olyan politikai rendszerekre is alkalmazzák, amelyekben az államhatalom közvetlenül vagy közvetve az állampolgárok kezében van. A modern értelemben vett köztársaságokban általában megvannak azok az alapvető demokratikus elvek, mint például az egyenlő jogok és lehetőségek, valamint a választásokon alapuló hatalommegosztás.

Az "republika" szó etimológiája tehát a latin "res publica" kifejezéshez vezethető vissza, amelynek jelentése "közügyek".

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Magyarországon a politikai rendszerünk egy parlamentáris köztársaság, vagyis republika.
2. Az Egyesült Államokban az elnökválasztás után alakul ki az új elnöki republika kormánya.
3. A francia forradalom során a királyságot felváltotta a francia köztársaság, amely egy hosszú ideig tartó republikai korszakot indított el.
4. A történelem során számos országban, például Olaszországban és Németországban is létezett már monarchia helyett republikai rendszer.
5. A republikákban a hatalom általában a választott tisztségviselők kezében van, ellentétben a monarchiával, ahol a hatalmat egy király vagy uralkodó gyakorolja.
6. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) tagországainak többsége demokratikus köztársaságokból áll.
7. Az ókori Rómában a Római Köztársaság hosszú ideig fennmaradt, mielőtt átalakult volna Birodalommá.
8. A modern republikákban általában alkotmány írja le az állam működési szabályait és a polgárok jogait.
9. Az észak-koreai népi demokratikus köztársaság nevében a republikai jelző ellenére az ország valójában diktatórikus rendszer alatt áll.
10. A republikai elvek az amerikai függetlenségi háború idején fogalmazódtak meg és szerepelnek az Amerikai Egyesült Államok Alkotmányában is.

Rokonértelmű szavak

köztársaság, köztári állam, államforma

Fonetikus átírás

A fonetikus átírást a 'republika' szó kiejtéséhez a következőképpen lehet megadni: [ˌrɛpubˈlikɒ].

Betűrendben közeli szavak

kintorna, locsolo, bevetel, adomany, harom, republika, kikelet, jelentkezes, elmulik, rajongo, csalad,