jelentkezes
jelentkezes szó jelentése
A "jelentkezés" szó a magyar nyelvben többféle értelemben használatos. Általánosságban a következőképpen definiálható: 1. Jelentkezés lehet valakinek az a cselekedete, amikor szándékát, kívánságát vagy igényét közli valamivel kapcsolatban. Például: jelentkezés egy állásra, jelentkezés egy versenyre, jelentkezés egy tanfolyamra. 2. Jelentkezés lehet az az eljárás, amelynek során valaki formálisan bejelenti vagy kérvényez valamit. Ez leggyakrabban olyan esetekben fordul elő, amikor valaki írásban vagy szóban jelezni kívánja részvételi szándékát vagy igényét egy adott dologgal kapcsolatban. Például: jelentkezés egy pályázaton, jelentkezés egy vizsgára. 3. Jelentkezés lehet továbbá az az eljárás vagy folyamat, amelynek során valaki önkéntesen vállal vagy felajánl valamilyen tevékenységet, szolgáltatást vagy segítséget. Ez általában olyan esetekben történik, amikor valaki segíteni szeretne másokon, illetve aktívan részt kíván venni valamilyen közösségi vagy társadalmi tevékenységben. Például: jelentkezés önkéntes munkára, jelentkezés véradásra. A "jelentkezés" szó tehát általánosan a szándék, kívánság, igény vagy részvétel közlését jelenti valamilyen eseménnyel, tevékenységgel vagy szolgáltatással kapcsolatban.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "jelentkezés" szó eredete a középkori magyar nyelvben kereshető. A jelentését tekintve a "jelentkezés" az egyik változata a "jelenteni" igének, amely a "jel" szóból alakult ki.
A "jel" szó jelentése eredetileg 'értelem, értekezés, üzenet' volt. Ez a szó történetileg visszavezethető az ómagyar "él" vagy "élő" szóra, ami 'mozdulat, tevékenység' jelentést hordozott. Ezután az értelem kifejezésére használták, majd továbbfejlődött a 'jelek alkalmazása' irányába.
A "jelenteni" ige jelentése 'információt adni, közölni valamit'. A "jelenteni" szó először a középkorban jelenik meg és a "jel" szóból alakult ki a "-ni" rag hozzáadásával. Ez az ige azt fejezi ki, hogy valaki valamit jelek vagy üzenetek formájában közöl másokkal.
A "jelentkezés" szó tehát arra utal, hogy valaki jelet tesz arról, hogy részt vesz vagy csatlakozik valamihez. A jelentkezés során valaki nyilvánvalóvá teszi szándékát vagy érdeklődését a részvételre, például egy állásra, egy versenyre, vagy egy eseményre való jelentkezéskor.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Holnap van az utolsó nap a jelentkezésre, ne felejtsd el beadni a dokumentumokat!
2. Szívesen jelentkeznék a munkára, milyen feltételekkel lehet csatlakozni?
3. A diákoknak május 31-ig kell jelentkezniük az egyetemre.
4. Sajnos nem fogadták el a jelentkezésemet az állásra.
5. Az online űrlapon keresztül egyszerűen és gyorsan lehet jelentkezni a versenyre.
6. Már nagyon várom, hogy megtudjam, elfogadták-e a jelentkezésemet az álomiskolába.
7. Sikerült befejeznem a jelentkezési folyamatot az ösztöndíjprogramba.
8. Jó lenne, ha minél többen jelentkeznének önkéntesnek erre a projektre.
9. A jelentkezési határidőt meghosszabbították, így még van időm kitölteni az űrlapot.
10. A sikeres jelentkezőket hamarosan értesítjük az interjú időpontjáról.
Rokonértelmű szavak
pályázat, beadvány, kérvény, kérelem, felvételi, regisztráció
Fonetikus átírás
[jɛlɛntkɛzeːʃ]
Betűrendben közeli szavak
bevetel, adomany, harom, republika, kikelet, jelentkezes, elmulik, rajongo, csalad, jogallam, tetu,