JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

locsolo

locsolo szó jelentése

A "locsoló" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a húsvét ünnepéhez kapcsolódik. A locsolók hagyománya húsvét hétfőn él a magyar néphagyományokban. Ez egy olyan tevékenység, amikor fiatalok (általában fiúk) látogatnak el barátokhoz, családtagokhoz vagy szomszédokhoz, hogy locsolják őket. A locsolás során a fiatalok friss tavaszi virágokkal díszített locsolóverset mondanak, majd vizet vagy illatos vízzel teli kis edényt öntenek az illető fejére vagy kezére. Ezt általában húsvéti cseréptálba helyezett vízzel teszik meg. A locsolók ezzel jó egészséget, boldogságot és termékenységet kívánnak az illetőnek a következő évben. A locsolás fontos elemei a húsvéti ünnepkörnek Magyarországon, és sokan örömmel fogadják a locsolókat, akiket gyakran finom falatokkal vagy apró ajándékokkal jutalmaznak meg.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "locsoló" szó eredetileg a magyar nyelvben használatos, és a húsvéti vízszentelés kapcsán alakult ki.

Az "locsoló" szó etimológiája visszavezethető a közép-magyar "locsola" igére, amelynek jelentése "vízzel permetez". Ez az ige eredetileg a növények locsolására utalt, azaz arra, hogy vizet permetezzenek a növényekre. A kifejezést később átvitt értelemben kezdték el használni arra is, hogy valakit vagy valamit vízzel locsoljanak, például húsvét alkalmából.

A locsolás hagyománya Magyarországon több száz évre vezethető vissza. Régen úgy tartották, hogy a húsvétkor végzett locsolás megtisztítja a házat és az embereket a rossztól, és jó termést hoz az év során. A locsolók általában fiatal férfiak voltak, akik vízzel permetezték meg a lányokat és asszonyokat. Ezt követően kézből kézbe adtak ajándékot, például tojást vagy pénzt.

A locsolás szokása mára inkább egyfajta játékká vált, és nemcsak a húsvét alkalmával végezik el. A locsolók általában locsolóverset mondanak, majd vízzel vagy parfümmel permetezik meg a lányokat, akik cserébe ajándékot adnak nekik.

Az "locsoló" szó tehát eredetileg az "locsola" igéből alakult ki, és a húsvéti vízszenteléshez kapcsolódó hagyományra utal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kertben locsolóval öntözöm a virágokat.
2. A hagyomány szerint május 1-jén a fiúk locsolóverssel járják a lányokat.
3. A növényeknek rendszeresen szükségük van locsolásra, különösen a szárazabb időszakokban.
4. A locsoló vízsugara frissítően hatott az arcomra a forró nyári napon.
5. Elfelejtettem lekapcsolni a locsolót, így egész éjjel folyt az öntözőrendszer.

Rokonértelmű szavak

öntöző, permetező, öntözőkanna, kerti spriccelő, permetezőfej

Fonetikus átírás

[lotsoloː]

Betűrendben közeli szavak

fenevad, vezercikk, kacsa, napi, kintorna, locsolo, bevetel, adomany, harom, republika, kikelet,