randevu
randevu szó jelentése
A "randevú" szó a magyar nyelvben a következő jelentésekkel és fogalmakkal rendelkezik: 1. Találkozó: Egy előre megbeszélt időpont és helyszín alapján történő találkozó két vagy több ember között. Általában romantikus vagy baráti kapcsolatok kezdete, de lehet munkavállalás, üzleti tárgyalás vagy bármilyen más célú találkozó is. 2. Időpont: Az a meghatározott időpont, amikor egy találkozóra megállapodtak. A randevú időpontja általában előre egyeztetett és fontos, hogy mindkét fél betartsa. 3. Cél: A randevú általában egy célt szolgál, legyen az romantikus kapcsolat kialakítása, ismerkedés, szórakozás vagy bármilyen más tevékenység. A randevú célja meghatározza annak jellegét és formai kereteit. 4. Kapcsolatépítés: A randevú lehetőséget ad a feleknek arra, hogy jobban megismerjék egymást és építsék a kapcsolatukat. Az első randevú gyakran arról szól, hogy az emberek felfedezik közös érdeklődési területeiket és közelebb kerüljenek egymáshoz. 5. Szórakozás: A randevú lehetőséget nyújt arra, hogy a felek szórakozzanak, kikapcsolódjanak és jól érezzék magukat. Ez lehet egy éttermi vacsora, egy mozi vagy színházi előadás, egy kirándulás vagy bármilyen más program. 6. Romantika: A randevú gyakran romantikus jellegű, amikor a felek között vonzalom és érzelmi kötődés alakul ki. Ez lehetővé teszi a párkapcsolat elmélyítését és az intimitás megteremtését. Fontos megjegyezni, hogy a "randevú" szó eredetileg a francia nyelvből származik, de a magyar nyelvben is elterjedt és használt kifejezéssé vált.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "randevú" szó eredeti jelentése a francia "rendez-vous" kifejezésből származik, ami "találkozó, összejövetel" jelentéssel bír. A "rendez-vous" szóban a "rendez" és a "vous" szavak találkoznak, amelyek jelentése "rendezni" és "önök/te", vagyis valójában a "rendezni önökkel/vele" kifejezést fejezi ki.
A szó eredetileg a lovagiasság korából származik, amikor a lovagok időpontot és helyet egyeztettek egymással, hogy megmérkőzzenek. Később átvette ezt az értelmét egyéb találkozókra is, és elterjedt az emberek mindennapi beszédében is.
Az "randevú" szó magyarra való átvételére az 1800-as évek végén került sor, amikor a francia kultúra és nyelv hatása erős volt Magyarországon. Az első írásos említése 1899-ben történt.
Az etimológiai kutatások szerint a francia "rendez-vous" kifejezés visszavezethető az ófrancia "rendre", azaz "elrendezni" igére, ami a latin "regulare" igéből ered. Ez utóbbi jelentése "szabályozni, irányítani" volt.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Holnap este randevúm van a barátnőmmel.
2. Már hetek óta próbálok randevút kérni tőle, de mindig valami közbejön.
3. Szeretném megkérdezni tőled, hogy elfogadnád-e a randevúmat.
4. A múlt héten egy nagyon kellemes randevún voltam egy új ismerősömmel.
5. A randevú helyszínek közül a szép kilátást kínáló hegyi étterem az egyik kedvencem.
6. Mindig izgulok, amikor először találkozom valakivel egy randevún.
7. A kedvenc filmemet néztük meg a randevú alatt.
8. Nagyon különlegesnek éreztem magam az első randevúnkon.
9. Egy romantikus vacsora mellett beszélgettünk a legutóbbi randevúnkon.
10. Sokat beszélgettünk a közös érdeklődési körünkről az utolsó randevúnkon.
Rokonértelmű szavak
találkozó, találkozás, összejövetel, időpont, egyeztetés, megbeszélés
Fonetikus átírás
/rɒndɛvuː/
Betűrendben közeli szavak
marharepa, dana, hago, sorvezeto, tetthely, randevu, acat, zsirko, belpoklos, macesz, got,