JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

got

got szó jelentése

A "gót" szó eredetileg a gót nép nevéből származik, akik egy germán etnikai csoportot alkottak. A gótok a Kr. u. 3. és 6. század között jelentős szerepet játszottak Európa történelmében. A "gót" kifejezés a magyar nyelvben azonban más jelentéssel is bír. Általánosan használt kifejezésként a "gót" szó általában a sötétséghez, a melankóliához és a halálhoz kapcsolódik. Ennek eredete a gót kultúrához és építészethez való kapcsolódásból eredhet, amelynek jellegzetességei között megtalálhatóak az árnyaltabb, sötétebb tónusok és a misztikus hangulat. Az utóbbi évtizedekben azonban a "gót" kifejezést gyakran használják stílusirányzatként is, amelyet leginkább a sötét és misztikus hangulatú zenék, divat és művészetek jellemeznek. A gót stílusra jellemzőek az extravagáns öltözködési stílusok, a fekete ruhák, a bonyolult díszítések és kiegészítők, valamint a sötét és misztikus témák. A gót kultúra és stílus az alternatív és underground szubkultúrákhoz tartozik, és sokan a kreativitás, az individualizmus és az expresszív művészetek szerelmeseiként tekintenek rájuk.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gót" szó eredete az ókori germán nyelvhez vezethető vissza. A gótok egy kelet-germán népcsoport voltak, akik a 4. és 6. század között éltek Skandináviában és Északi-Európában. A "gót" szó a latin "gothi" vagy a görög "gothoi" kifejezésekből származik, amelyeket az ókorban használtak a gótokra utalva.

Az etimológiai eredetét tekintve a "gót" szóval kapcsolatban több elmélet is létezik. Az egyik elmélet szerint a "gothi" kifejezés eredete a germán „*gut-" vagy „*geutan” szavakra vezethető vissza, amelyek azt jelentik, hogy „kiönteni” vagy „ömleni”. Ez a név lehetett kapcsolatban azzal, hogy a gótok gyakran támadásokat indítottak más területek ellen, és mintegy elárasztották azokat.

Más elméletek szerint a "gót" szó eredete esetleg az ószláv „gudinŭ” (harcos) vagy az ófelső-német „guot” (jó) szóból eredeztethető. Ez utóbbi magyarázat arra utalhat, hogy a gótokat eredetileg jó harcosokként tartották számon.

A "gót" szó jelentése az idők során változott és kibővült. A középkorban például a "gót" szóval azokat a népeket és kultúrákat is jelölték, amelyek valamilyen módon kapcsolódtak a gótokhoz vagy ahhoz a stílushoz, amit ők képviseltek. A 18. században pedig a "gót" szó lett az angol irodalom egy stílusát jelző kifejezés, amelyben a sötét, romantikus és rejtélyes elemek domináltak.

Összességében elmondható, hogy a "gót" szó eredetileg egy germán népcsoportra utalt, majd idővel átvette más jelentéseket és értelmeket is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A lány gót stílusban öltözködött, fekete ruhát viselt.
2. A gót zene sötét és melankolikus hangulatot áraszt.
3. A kastélyban gót stílusú díszítések voltak, mint például a csillárok és a bútorok.
4. A fiú sötét haját és sminkjétől igazán gótosnak tűnt.
5. Az irodalmi művek közül Edgar Allan Poe munkái gyakran kapcsolódnak a gót romantika stílusához.
6. A gót kultúrában fontos szerepet játszanak az alternatív életmódok és a sötét hangulatú művészetek.
7. Az építészetben a gót stílusra jellemzőek a magas tornyok és az íves ablakok.
8. A lány szereti a gót divatot, ezért gyakran visel fekete ruhákat és szegecselt kiegészítőket.
9. A Halloweenkor sokan választanak gótos jelmezeket, hogy megidézzék az éjszaka sötét hangulatát.
10. Az együttes koncertje alatt a dobos hihetetlen energiával játszott, ami nagyon jól passzolt az egész gót hangzásvilághoz.

Rokonértelmű szavak

sötét, sötétlő, homályos, árnyékos, sötétlelkű, melankolikus

Fonetikus átírás

/gɔːt/

Betűrendben közeli szavak

randevu, acat, zsirko, belpoklos, macesz, got, serleg, ugy-ahogy, tat, lovasz, somfa,