plebeius
plebeius szó jelentése
A "plebeius" szó eredetileg a latin nyelvből származik, és az ókori Rómában használták. A jelentése "közember", "polgári származású" vagy "nem nemesi származású". A római társadalomban a plebeiusok a nem nemesi családokhoz tartoztak, és általában a kereskedelemből, kézművességből vagy mezőgazdaságból éltek. A magyar nyelvben a "plebeius" kifejezést átvettük, és hasonló értelemben használjuk. Általánosságban a társadalmi rétegződésben alsóbb rétegeket jelöl vele, akik nem tartoznak a felsőbb osztályokhoz vagy elithez. A plebeius fogalom tehát az egyszerű embereket, a közembereket vagy a polgárokat jelenti, akik nem rendelkeznek különleges előjogokkal vagy kiemelt társadalmi helyzetekkel.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "plebeius" szó eredetileg az ókori Rómában használt kifejezés volt, amely a római társadalom alsóbb rétegeit jelentette. A plebeiusok általában nem voltak nemesi származásúak, és gyakran szegényebbek voltak, mint a patríciusok, vagyis a nemesek.
A "plebeius" szó eredete a latin "plebs" szóból származik, amely jelentése 'nép' vagy 'polgárság'. Ez a szó azonban vélhetően még régebbi időkre nyúlik vissza, és összefüggésben lehet az indoeurópai nyelvekben található hasonló kifejezésekkel.
Az etimológiai elemzők szerint az eredeti indoeurópai gyökér, amelyből a "plebs" és más hasonló szavak is származnak, a *pel- vagy *plē- lehetett. Ez a gyökér jelentheti a 'tömeg' vagy 'sereg' fogalmát.
A "plebeius" elnevezés tehát eredetileg a római nép alsóbb rétegeit jellemezte, akik nem tartoztak az arisztokráciahoz. Az idők folyamán a plebeiusok azonban politikai és társadalmi harcokat folytattak a patríciusokkal szemben, és elértek bizonyos jogokat és kiváltságokat. Végül a Római Köztársaságban a plebeiusok is képviselőket választhattak a törvényhozásba, és a két réteg közötti különbségek egyre inkább elmosódtak.
A "plebeius" szó ma általánosan használt jelentése az "egyszerű emberre" vagy az "alsóbb társadalmi rétegekre" utal, bármely kontextusban is legyen alkalmazva.
Szófaja és helyesírása
főnév
Betűrendben közeli szavak
pirruszi gyozelem, piszi, plagizalas, playboy, please, plebeius, poacher, polemizalas, politikai korrektseg, polkorrekt, portikusz,