JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

neuma

neuma szó jelentése

A 'neuma' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A 'neuma' eredetileg a görög nyelvből származik, és a 'lélek', 'szellem' vagy 'lehelet' jelentésű. A magyarban leginkább a keresztény liturgiában és zenei terminológiában használjuk. 1. Keresztény liturgia: A 'neuma' a gregorián énekben használt jelrendszer. Ez a rendszer segítette az énekeseket abban, hogy az éneket megfelelő ritmussal és intonációval adják elő. A neumák különböző jelekkel vannak jelölve a kottán, amelyek segítségével az énekesek meghatározhatják a hangmagasságot és az időzítést. 2. Zenei terminológia: A 'neuma' szó használata néha általánosan utalhat bármilyen hangsorozatra vagy dallamra, különösen ha ezeket hagyományos vagy középkori zenében alkalmazzák. Például egy középkori zenei darabban lehetnek neumák, amelyek egy adott dallamot vagy motívumot jelölnek. Összességében a 'neuma' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a keresztény liturgiában és zenei terminológiában kapcsolódik egy jelrendszerhez, amely segít az énekeseknek az énekek megfelelő előadásában és interpretálásában.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "neuma" szó eredete a görög nyelvből származik. Az ókori görögben a "pneuma" (πνεῦμα) kifejezés azt jelentette, hogy "lehelet" vagy "szél". Ez a szó az idővel több jelentéssel bővült, és a keresztény liturgiában használt jelrendszerre is utalt.

A neuma eredeti jelentése egyfajta zenei jelölési rendszer volt az ókori görög és bizánci egyházi zeneben. A neumák segítették a kántort vagy énekeseket abban, hogy megjegyezzék a dallamokat és azok ritmusát. Ez a rendszer a középkorban fejlődött tovább, és meghatározóvá vált az európai zenei gyakorlatban.

Az etimológiai szempontból a "neuma" szó vélhetően az ógörög "pnein" (πνεῖν) igéből származik, ami annyit jelent, hogy "lélegzik" vagy "szellőzik". Ez a gyökérige kapcsolódik a "pneuma" színészeti természethez és az emberi lélekkel kapcsolatos fogalmakhoz is.

A neumák kialakulása és fejlődése hosszú folyamat eredménye volt, amely során az egyházi énekesek igyekeztek megfelelő jelrendszerrel rögzíteni a zenei gyakorlatot. A neumák jelentős hatással voltak a középkori és reneszánsz zene fejlődésére, és a modern kottaírás alapjait is meghatározták.

Összefoglalva, a "neuma" szó eredete a görög "pneuma" szóból ered, ami "leheletet" vagy "szél" jelent. Ez az ókori görögben kezdett jelölő rendszerként funkcionálni az egyházi zenei gyakorlatban, majd továbbfejlődött és hatással volt a középkori és reneszánsz zene fejlődésére.

Szófaja és helyesírása

szubstantívum

Példamondatok

1. A neuma egy olyan jelrendszer volt a középkori egyházi éneklésben, amely segítette a kottaszerű jegyzetek olvasását.
2. A neumákat gyakran használják a gregorián énekek előadásában.
3. A neuma segítette az énekeseket abban, hogy a helyes hangmagasságokat tartsák az egyházi énekek során.
4. A neumák rendkívül fontosak voltak a középkori zene számára, hiszen segítették az írástudatlan énekeseket a dallamok megtanulásában.
5. A neumák jelentőségét és használatát ma is tanulmányozzák a zenetörténészek és vokális művészek.

Rokonértelmű szavak

lélek, lehelet, szellem, lélekzet, lehellet

Fonetikus átírás

/'nɛʊmə/

Betűrendben közeli szavak

neroliolaj, nesz, nesztor, nett, nettó, neuma, neuralgikus pont, neuralgikus_pont, neurális, neuraszténia, neurológia,