A gyermekcipők vásárlásakor sok szülőnek hatalmas dilemmát okoz, hogy milyet válasszon gyermekének. Sokan a drágára esküsznek, sokan pedig azt mondják: úgyis csak egy szezont bír ki a cipő, így bármilyen, az olcsóbb is megfelelő lehet. Jól sejtjük: a helyes választás valahol a kettő között helyezkedik el…
Cipőválasztás
A legjobb gyerekcipők azok, amelyek természetes anyagból, leginkább bőrből készülnek, rendelkeznek a sarokrésznél kéreggel, és a talpuk is könnyű, rugalmas. Ezek az alapelvek, aztán erre még rakódik egy sor másik kérdés: szupinált legyen-e vagy sem, márkás legyen-e, a legdrágább-e a legjobb, stb.
És aztán jönnek a méretbeli kérdések: olyat vegyünk, ami pontosan jó, egy kicsit nagyobb vagy akár két számmal is lehet nagyobb a cipő? Ez utóbbi feltevés gyakran abból a megfontolásból születik, hogy igen hamar nőnek a gyerekek lábai, és sokszor ezzel szeretnénk megspórolni egy-egy cipő árát.
Tény, hogy a márkás cipők általában jobbak, de ne a márka miatt vegyünk márkás cipőt, hanem győződjünk meg saját magunk arról, hogy tényleg jobb-e, mint egy kevésbé ismert cipőtípus. A márkás cipők általában magasabb árkategóriában helyezkednek el, és sokszor valóban jobb tartást biztosítanak a gyerekek lábainak. A szupinált kérdés megválaszolásához, tudnunk kell, hogy a szupinált cipők úgy lettek kiképezve, hogy sarkuk egy kicsit döntött, ezzel a gyerekeknél gyakori saroktengely deformációt igyekeznek megakadályozni és korrigálni azzal, hogy mintegy visszabillentik a gyermek lábát a helyes tartásba. Így a gyermekünk lába egészségesen fejlődhet, bár ezt a mesterséges tartást nem tartja meg a gyermek a cipő nélkül, csak akkor, ha rendszeres lábtornával megerősítjük a lábizomzatokat. A szupinált cipők tehát leginkább akkor ajánlhatók a gyermekeknek, ha már bizonyított a saroktengely deformitása, tehát korrigálni szükséges azt, másrészről bizonyos tekintetben meg is előzhetők ezekkel a cipőkkel a kialakuló problémák. Megelőzési célra vásárolni szándékozott szupinált gyerekcipő vásárlás esetén nem árt kikérni egy szakember tanácsát.
A méretet tekintve fontos, hogy körülbelül egy fél-egy számmal válasszunk csak nagyobb cipőt a gyermeknek, és ne legyen két számmal nagyobb, mert egy ilyen nagy cipőben nem tud majd megfelelően járni, emiatt nem lesz megfelelő a testtartása sem. Sajnos valóban előfordul, hogy csak egy-egy szezont bír ki egy cipő, de ennek ellenére se vegyünk sokkal nagyobb méretet. Egyedül a téli cipők, csizmák, bakancsok kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy valamivel nagyobb méretet válasszunk, mivel itt számolnunk kell a melegebb, vastagabb vagy dupla zokni viselésével, ami megnöveli a szükséges méretet.
A téli cipőválasztás kényes pontjai
Mint már említettük az egyik kényes kérdés, hogy a téli csizma mindig legyen egy számmal nagyobb, mint amekkorát egy félcipőből vásárolnánk. Emellett fontos, hogy a télre vásárolt cipő megfelelően bélelt legyen, ne csak a szárrészen, hanem a lábfejnél is. A bélés anyagára is figyeljünk, hiszen ha túl műszálas, akkor könnyen beleizzadhat a gyermek lába. A talpa legyen könnyű, de eléggé fogazott ahhoz, hogy ne csússzon, mert az nagy baleseteket okozhat. Nagyon fontos az is, hogy sehol ne ázzon be a cipő, erre a vásárlásnál külön is figyeljünk , nézzük át a talp és a felsőrész illeszkedéseit!