JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

nárcisztikus

nárcisztikus szó jelentése

A "nárcisztikus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "nárcisztikus" szó a pszichológia területéről ered, és egy személyiségtípust vagy viselkedést ír le. A nárcisztikus személyek rendkívül nagy önimádatot és önértékelést mutatnak, valamint túlzottan elfoglaltak a saját igényeikkel, vágyaikkal és sikereikkel. Gyakran magasról tesznek mások érzéseire vagy véleményére, és hajlamosak manipulálni másokat azért, hogy kielégítsék saját szükségleteiket. Egy nárcisztikus ember gyakran állandóan hajszolja az elismerést, figyelmet és dicséretet másoktól. Az ilyen személyek gyakran nagyon fontosnak tartják megjelenésüket és imidzsüket, mivel ezek segítenek nekik abban, hogy a figyelem középpontjában álljanak. Emellett gyakran hiányzik belőlük az empátia mások iránt, és nem képesek igazán mélyen bevonódni kapcsolataikba. Fontos azonban megjegyezni, hogy a nárcisztikus jellemvonások mindenkinél előfordulhatnak időnként, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki nárcisztikus személyiségzavarral rendelkezik. A diagnózis felállításához több jellemzőnek és hosszabb ideig tartó viselkedési mintázatnak kell jelen lennie. A "nárcisztikus" szó jelentése tehát az önmagukkal való túlzott foglalkozást, az önmegvalósítást és a másokkal való kapcsolatban mutatott hiányosságokat foglalja magában a magyar nyelvben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "nárcisztikus" szó eredete a görög mitológiára vezethető vissza. A szó eredete Narcissusra, egy görög mítoszi alakjára utal, aki rendkívül gyönyörű volt, de szerelmes lett a saját tükörképébe, amit a vízben látott. Egy idő után Narcissus e tükörképbe szerelmesedett bele annyira, hogy képtelen volt elfordítani róla a tekintetét. Végül elpusztult, mert nem tudott enni vagy inni, csak az önnön képét bámulta.

Ennek a mitológiai alaknak az alapján a "nárcisztikus" szó jelentése olyan tulajdonságokat és viselkedést ír le, amelyekben valaki túlzottan elfoglalt önmagával, és nagyon fontosnak tartja saját magát. A nárcisztikus emberek általában nagy önelégedettséggel és önimádattal rendelkeznek, figyelmen kívül hagyva mások érzéseit és igényeit.

Az "nárcisztikus" szó etimológiailag a latin "narcissus" szóból ered, amely maga is a görög "nárkisszosz" szóból ered. Ez utóbbi pedig valószínűleg az óperzsa "nargis" szóból származik, ami tulipánt jelent. Ez a kapcsolat azért fontos, mert a nárcisz virág egyik jellemzője a gyönyörűség és a tükörképében való ámulás lehetősége.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A nárcisztikus ember csak magával törődik, mások érzéseire egyáltalán nem figyel.
2. Az öntelt színész teljesen nárcisztikus, mindig a figyelem középpontjában akar lenni.
3. A nárcisztikus főnök csak saját érdekeit nézi, és nem veszi figyelembe a beosztottak véleményét.
4. A nárcisztikus barát mindig csak a saját problémáiról beszél, sosem kérdezi meg, hogy vagyok.
5. A nárcisztikus személyek hajlamosak manipulálni másokat azért, hogy előnyhöz jussanak.
6. Az Instagram tele van nárcisztikus emberekkel, akik folyamatosan posztolják a saját képeiket és az életük tökéletességét mutatják be.
7. A terapeuta segített neki felismerni a nárcisztikus viselkedését és megtanította neki együttérzőbb lenni másokkal.
8. A világ vezetőinek között sok nárcisztikus személyiséggel találkozhatunk, akik csak a hatalomra és a saját érdekekre törekednek.
9. A párkapcsolatukat elrontotta a férfi nárcisztikus hajlama, mert mindig csak magával törődött és nem figyelt a partnerére.
10. A nárcisztikus személyek gyakran nagyképűek és arrogánsak, mert úgy gondolják, hogy mindenben jobbak másoknál.

Rokonértelmű szavak

önhitt, önmagába zárkózó, önimádó, egoista, önző, pöffeszkedő, beképzelt, kicsinyes

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a következő: [nɑrˈtsistikus]

Betűrendben közeli szavak

naplemente, nappal, napsütés, napszak, narancssárga, nárcisztikus, nargilé, narkolepszia, narkózis, narratív, narratíva,