narkolepszia
narkolepszia szó jelentése
A "narkolepszia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A narkolepszia egy olyan krónikus idegrendszeri betegség, amelyet alvászavarok és váratlan elalvások jellemznek. A betegek hirtelen és ellenőrizetlenül elalszanak, akár napközben is, függetlenül attól, hogy mennyire aludtak az éjszakai alvás során. Ezenkívül olyan tünetek is jelentkezhetnek, mint például álmatlanság éjszaka, álmosság és kimerültség ébredéskor, valamint hallucinációk vagy izomgyengeség. A narkolepszia oka nem teljesen ismert, de feltételezik, hogy genetikai tényezők és agyi kémiai egyensúlyhiány játszik szerepet a kialakulásában. A betegség gyakran érinti a fiatal felnőtteket, és egész életen át tartó kezelést igényelhet. A narkolepszia komoly hatást gyakorolhat az életminőségre és a mindennapi tevékenységekre, mivel az állandó álmosság miatt nehézségek merülhetnek fel az iskolában vagy a munkahelyen, valamint közlekedési balesetek veszélye is fennállhat. Ezért fontos a korai diagnózis és a megfelelő kezelés, amely gyógyszereket, életmódváltoztatásokat és alvásterápiát foglalhat magában.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "narkolepszia" szó eredete és etimológiája görög eredetű. A szó két görög szóból származik: "narke", ami álmosságot vagy bénulást jelent, valamint "lepsis", ami pedig fogást, vagy megragadást jelent.
A narkolepszia egy krónikus idegrendszeri betegség, amelyre jellemzőek a napközbeni hirtelen álmossági rohamok és az irányíthatatlan alvásrohamok. Az első leírások a betegségről már az ókori görögök idejéből ismertek.
Az elnevezést először Jean-Baptiste-Edouard Gélineau francia neurológus használta 1880-ban. Ő azonosította és részletesen leírta ezt a ritka alvászavar formát. A narkolepszia kifejezés azt az állapotot írja le, amikor valaki hirtelen és váratlanul elalszik vagy álomba merül. Ezek az alvásrohamok lehetnek rövidek vagy hosszabbak, és akár többször is előfordulhatnak egy nap során.
A betegség pontos kialakulása még mindig nem teljesen ismert. A kutatók szerint genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a narkolepszia kialakulásában. Az immunrendszerrel és az agy egyes területeivel kapcsolatos problémák is felmerültek a betegség hátterében.
Összességében a "narkolepszia" szó eredete és etimológiája görög eredetű, és az álmosságot és fogást jelentő szavak összetételéből származik.
Szófaja és helyesírása
A "narkolepszia" szó szubstantívum, vagyis főnév.
Példamondatok
1. A narkolepszia egy krónikus alvászavar, amelyben a betegek hirtelen és kényszerítő álmosságot tapasztalnak.
2. A narkolepszia tünetei közé tartozik az állandó fáradtság érzése, a napközbeni rövid időszakokban jelentkező alvásrohamok és az izomgyengeség.
3. Az egyik fő jellemzője a narkolepsziának az inaktív REM-alvás szakaszának beiktatása a nappali ébrenlétbe.
4. Az emberek narkolepsziában szenvedők hirtelen elalvásra vagy álmosságra is számíthatnak olyan helyzetekben, amikor ez veszélyes lehet, például vezetés közben.
5. A narkolepszia kiváltó okai még nem teljesen ismertek, de genetikai, immunológiai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak benne.
6. A narkolepsziás betegeknek fontos, hogy megfelelő kezelést kapjanak, amely segít a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában.
7. A narkolepszia diagnózisa alapos orvosi vizsgálatot igényel, amely magában foglalja az alvási vizsgálatot és az orvosi anamnézist.
8. Az életmód változtatások, például a rendszeres alvásidő és az alvás előtti rutin kialakítása segíthet a narkolepszia kezelésében.
9. A narkolepszia nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel a tünetek enyhíthetők és a betegek jobban tudják irányítani alvásukat.
10. A narkolepszia nagyban befolyásolhatja egy személy mindennapi életét és munkaképességét, ezért fontos a megértés és a támogatás a betegek számára.
Rokonértelmű szavak
alvási paralízis, alvásroham, narkolepsziás roham
Fonetikus átírás
/nɑrkɔlɛpsiɑ/
Betűrendben közeli szavak
napsütés, napszak, narancssárga, nárcisztikus, nargilé, narkolepszia, narkózis, narratív, narratíva, narrátor, násfa,