JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

multimédia

multimédia szó jelentése

A 'multimédia' szó a magyar nyelvben az angol 'multimedia' kifejezésből származik. A multimédia fogalma az információs technológia területén használt, több médiumot (kép, hang, szöveg stb.) egyesítő tartalmakat jelenti. A multimédia lehetőséget ad a különböző médiumok kombinálására és interaktív módon való felhasználására. Ilyen tartalmak például a videók, hanganyagok, animációk, prezentációk vagy interaktív alkalmazások. A multimédia segítségével gazdagabb és élménydúsabb információátadás valósítható meg, mivel több érzékszervet is bevonhatunk a feldolgozásba.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "multimédia" szó eredete és kialakulása a latin nyelvből származik, ahol a "multi" jelentése "sok" és a "media" jelentése "közeg". Az első dokumentált használata azonban nem a latin nyelvben történt, hanem az angolban.

A multimédia fogalmát először az 1960-as években használták, amikor az audiovizuális technológiák kezdtek elterjedni és digitális formában tárolni különböző médiaelemeket, például képeket, hangokat és videókat. Az angol nyelvben a "multimedia" szót először 1966-ban dokumentálták egy tanulmányban, amely a multimédiás oktatás lehetőségeiről szólt.

Az etimológiai elemzés alapján a "multimédia" összetett szó, amely tartalmazza a "multi-" előtagot, ami sokat vagy többet jelent, valamint a "-média" utótagot, ami közegre vagy eszközre utal. Tehát a "multimédia" jelentése több médium vagy eszköz kombinációja egy adott információ továbbítására.

Az elmúlt évtizedekben a multimédia fogalma és alkalmazása nagy mértékben fejlődött. A digitális technológia robbanásszerű fejlődése lehetővé tette a multimédiás tartalmak könnyű elérését és manipulálását, például az interneten keresztül vagy okostelefonok segítségével. A multimédia ma széles körben elterjedt az oktatásban, a szórakoztatásban, a művészetben és más területeken is.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A multimédia előadásban hang-, kép- és videóelemeket is használtak.
2. Az okostelefonok lehetővé teszik a multimédiás tartalmak könnyű elérését.
3. A tanuláshoz ma már sokszor multimédiás eszközöket használnak, például interaktív táblákat vagy okostáblákat.
4. A szórakoztatóiparban a multimédia alkalmazása elengedhetetlen, hiszen az emberek szeretnek filmezni, zenét hallgatni és játékokkal játszani.
5. A digitális marketingben a multimédia segítségével hatékonyabban lehet megszólítani a célcsoportot.
6. Az interneten rengeteg multimédiás tartalom található, például videók, podcastok és interaktív weboldalak.
7. A multimédia területén folyamatosan fejlődnek az eszközök és technológiák, hogy még jobb élményt nyújtsanak a felhasználóknak.
8. A média világában fontos szerepet tölt be a multimédia, hiszen segítségével sokféle információt lehet közvetíteni egyszerre.
9. Újabban a könyvek is egyre gyakrabban kerülnek multimédiás formátumba, amelyben képek, hangok és animációk is megtalálhatók.
10. A multimédia tervezése és kivitelezése komoly szakértelmet igényel, hiszen a tartalomnak érthetőnek, vonzónak és könnyen elérhetőnek kell lennie.

Rokonértelmű szavak

képmozgás, sokmédia, sokrészletes média, többmédia

Fonetikus átírás

[mul.ti.me:.di.a]

Betűrendben közeli szavak

múlt, multidiszciplináris, multikultúra, multikulturalizmus, multilaterális, multimédia, multimodális, multinacionális, multiplikátor, múltkor, múlva,