JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

multilaterális

multilaterális szó jelentése

A 'multilaterális' szó a magyar nyelvben azt jelenti, hogy valami többoldalú vagy sokoldalú. Fogalmát tekintve olyan tevékenységet vagy megállapodást jelöl, amelyben több, általában különböző ország vagy fél vesz részt. Ez lehet politikai, gazdasági vagy diplomáciai jellegű, és általában az együttműködést és az érdekek közös képviseletét szolgálja. A multilaterális megállapodások gyakran nemzetközi szervezetek keretében jönnek létre, mint például az ENSZ, az EU vagy a NATO.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "multilaterális" szó az "egy több oldalú" jelentést hordozza magában. Az eredetét a latin nyelvből nyeri, ahol a "multus" szó "sok" vagy "több" jelentést hordoz, míg a "latus" szó "oldal" jelentéssel bír. A kifejezés tehát arra utal, hogy valami több oldalról közelíthető meg vagy befolyásolható.

A "multilaterális" szó alkalmazása azonban a 20. századra tehető, amikor a világpolitikában egyre nagyobb hangsúlyt kapott a nemzetközi együttműködés és az országok közötti sokoldalú kapcsolatrendszer kiépítése. Az első világháborút követően számos nemzetközi szervezet jött létre, mint például a Nemzetek Szövetsége, majd később az ENSZ, amelyek célja a multilaterális együttműködés elősegítése volt.

Az "egy több oldalú" jelentéssel rendelkező "multilaterális" kifejezés tehát ennek a nemzetközi együttműködésnek és sokoldalú kapcsolatrendszernek az kifejezésére szolgál.

Szófaja és helyesírása

Melléknév

Példamondatok

1. A multilaterális tárgyalások célja a nemzetközi együttműködés erősítése.
2. Az ENSZ egyik legfontosabb multilaterális szervezete a Biztonsági Tanács.
3. A multilaterális kereskedelmi megállapodások elősegítik a gazdasági növekedést és az együttműködést a résztvevő országok között.
4. A multilaterális diplomácia fontos eszköze a béke és biztonság megőrzésének a világban.
5. A multilaterális kapcsolatok erősítése segíthet megoldani a globális kihívásokat, mint például az éghajlatváltozás vagy a terrorizmus.
6. Az Európai Unió többek között multilaterális intézményekkel is rendelkezik, amelyek segítik az európai tagállamok közötti együttműködést.
7. Az Egyesült Nemzetek szervezete multilaterális alapelveken alapszik, amelyek tiszteletben tartják minden tagország önállóságát és egyenlőségét.
8. A multilaterális partnerségek erősítik az országok kölcsönös függőségét és hozzájárulnak a globális stabilitáshoz.
9. A multilaterális pénzügyi intézmények, mint például a Nemzetközi Valutaalap, segítenek az országok pénzügyi stabilitásának megőrzésében.
10. A multilaterális együttműködés szükséges ahhoz, hogy hatékonyan kezeljük a világ problémáit és biztosítsuk a fenntartható fejlődést.

Rokonértelmű szavak

sokoldalú, többoldalú, többoldalúságot jelentő, sokszínű, sokrétű

Fonetikus átírás

[multilɒtɛraːlis]

Betűrendben közeli szavak

múló, múlt, multidiszciplináris, multikultúra, multikulturalizmus, multilaterális, multimédia, multimodális, multinacionális, multiplikátor, múltkor,