JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

multikultúra

multikultúra szó jelentése

A 'multikultúra' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az, hogy egy adott területen vagy közösségben több különböző kultúra és identitás együttélését jelenti. A multikulturális társadalmakban több etnikum, vallás, nyelv és hagyomány találkozik, és ezek egymással kölcsönhatásba lépnek. A multikulturalizmus alapvető értéke a sokszínűség elfogadása és tisztelete, valamint a különböző kultúrák közötti párbeszéd és megértés előmozdítása. A multikultúra pozitív hatásai közé tartozik a kreativitás, az innováció és a tolerancia növekedése, valamint a gazdagabb kulturális tapasztalatok megszerzése.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "multikultúra" szó eredete és kialakulása a latin "multi-" (sok) és a görög "kultúra" szavakból származik. A "multi-" előtag a sokféleséget, míg a "kultúra" pedig az emberi társadalom által kifejlesztett értékeket, normákat és szokásokat jelenti.

A "multikultúra" kifejezés a 20. században kezdett elterjedni, amikor a világ egyre inkább globalizálódott és az emberek sokkal könnyebben hozzáférhettek más kultúrákhoz. Az etnikai, vallási és kulturális sokféleség egyre inkább befolyásolta az egyes társadalmakat, és ezért volt szükség egy olyan fogalomra, amely leírja ezt az új valóságot.

A multikulturális társadalomban több különböző etnikai, vallási és kulturális csoport él egymás mellett, megőrizve saját hagyományaikat és értékeiket. Ez magában foglalhatja az emberek közötti eltérő nyelveket, vallásokat, étkezési szokásokat, öltözködést és más kulturális kifejeződéseket.

Ezzel a fogalommal azt is hangsúlyozzák, hogy a sokféleség és a különböző kultúrák együttélése pozitív hatással lehet egy társadalomra, mivel hozzájárulhat az új ötletek, perspektívák és tapasztalatok cseréjéhez. Ez azért fontos, mert segíthet csökkenteni az intoleranciát, előítéleteket és konfliktusokat a különböző csoportok között.

Fontos megjegyezni, hogy a multikultúra fogalma nem mindenhol népszerű vagy elfogadott. Vannak olyan társadalmak és politikai mozgalmak, amelyek ellenzik vagy korlátozni szeretnék a különböző kultúrák jelenlétét, és inkább az egységet vagy homogenitást preferálják. Azonban a multikultúra fogalma továbbra is fontos eszköz a sokféleség elismerésére és támogatására a modern társadalmakban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A multikultúra az, amikor különböző kultúrák találkoznak és egymás mellett élnek.
2. A multikultúra gazdagító hatással lehet egy társadalomra, mivel hozzájárulhat az új perspektívák és értékek megismeréséhez.
3. Az Egyesült Államok a multikultúra példája, mivel sokféle kultúra és vallás találkozik és éltet egymás mellett.
4. A multikulturális társadalmakban többnyire nyitottabbak az emberek a más kultúrákból származó ételekre és hagyományokra.
5. A multikultúra erősítheti a toleranciát és elfogadást egy közösségben, hiszen jobban megérthetjük mások nézőpontját és életmódját.
6. Az Európai Unió olyan terület, ahol a multikultúra jellemző, hiszen sok országból származó emberek élnek és dolgoznak itt.
7. A multikulturális eseményeken lehetőségünk nyílik megismerni más népek zeneét, táncait és hagyományait.
8. A multikulturalizmus azt jelenti, hogy minden kultúrának helye van a társadalomban, nem csak az uralkodónak vagy többséginek.
9. A multikultúra fontos része lehet a nemzetközi kapcsolatoknak és kulturális diplomáciának.
10. A multikultúra lehetőséget ad arra, hogy új barátságokat kössünk és megismerjük más kultúrák értékeit és hagyományait.

Rokonértelmű szavak

többnemzetiségűség, sokkultúrúság, sokszínűség, kulturális sokféleség

Fonetikus átírás

[multikulˈtuːrɑ]

Betűrendben közeli szavak

muleta, múlik, múló, múlt, multidiszciplináris, multikultúra, multikulturalizmus, multilaterális, multimédia, multimodális, multinacionális,