marginalizáció
marginalizáció szó jelentése
A "marginalizáció" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A marginalizáció olyan társadalmi folyamat, amely során egyének vagy csoportok kiszorulnak, perifériára kerülnek a társadalomból. Ez általában azt jelenti, hogy ezek az emberek vagy csoportok nem részesülnek azon jogokban, lehetőségekben és erőforrásokban, amelyek másoknak elérhetőek. A marginalizált személyek gyakran hátrányos helyzetben vannak, és nehezebben jutnak hozzá az alapvető szolgáltatásokhoz, mint például az oktatás, egészségügyi ellátás vagy munkavállalás. A marginalizáció sokféle formában jelentkezhet. Például etnikai kisebbségek, szegények, roma közösségek vagy más stigmatizált csoportok gyakran tapasztalják ezt a folyamatot. A marginalizált emberek gyakran küzdenek az előítéletekkel, a diszkriminációval és a társadalmi kirekesztéssel. A marginalizáció hatása negatív lehet mind az egyénre, mind pedig a társadalomra. Az egyén elveszítheti az önbecsülését és motivációját, valamint korlátozottabb lehetőségei vannak az életben való boldoguláshoz. A társadalom számára pedig ez a folyamat káros, mert nem tudja kihasználni az egyének vagy csoportok teljes potenciálját és erőforrásait. A marginalizáció elleni küzdelem fontos cél a társadalomban, és számos intézkedésre van szükség a diszkrimináció és a társadalmi kirekesztés csökkentése érdekében. Ez magában foglalhat olyan politikai, gazdasági és szociális intézkedéseket, amelyek elősegítik az esélyegyenlőséget, az oktatást, a munkahelyteremtést és a társadalmi befogadást.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "marginalizáció" szó eredete a latin "marginalis" szóból származik, ami "szélső" vagy "perem" jelentést hordoz. A kifejezés kialakulását és elterjedését a társadalomtudományokban az 1960-as évektől kezdve lehet nyomon követni.
A "marginalizáció" fogalmát először a francia szociológus, Robert Castel használta a 1970-es években. Az ő munkássága hozzájárult a fogalom elterjedéséhez és meghatározásához. Castel szerint a marginalizáció olyan folyamat, amely során egyén vagy csoport kiszorul a társadalom központi részéből, és perifériára kerül, elvesztve ezzel társadalmi kapcsolatait és lehetőségeit. A marginalizált emberek gyakran nehézségekkel küzdenek az alapvető igényeik kielégítésében és az esélyek egyenlőtlen eloszlása miatt nehezebben jutnak hozzá erőforrásokhoz és előnyökhöz.
Az "marginalizáció" szó etimológiailag tehát arra utal, hogy valaki vagy valami kikerül a központból, és perifériára kerül. Ez a folyamat társadalmi, gazdasági vagy politikai tényezők következményeként jelentkezhet, és gyakran eredményez társadalmi kirekesztést és egyenlőtlenséget.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A marginalizáció azt jelenti, hogy egy adott csoport vagy egyén kiszorul a társadalom központi részéből, és perifériára szorul.
2. A marginalizáció gyakran tapasztalható a kisebbségek esetében, akiknek kevesebb lehetőségük van a társadalmi előrelépésre.
3. A munkanélküliség és a szegénység is hozzájárulhat a marginalizációhoz, mivel ezek a tényezők korlátozzák az egyén vagy csoport esélyeit az aktív részvételre a társadalomban.
4. Az idősek gyakran szenvednek a marginalizációtól, mivel a fiatalabb generációk által dominált társadalomban kevésbé veszik figyelembe véleményüket és igényeiket.
5. A marginalizáció elleni küzdelem érdekében fontos a társadalmi inklúzió és az esélyegyenlőség előmozdítása.
6. Az oktatásban tapasztalható diszkrimináció is hozzájárulhat a marginalizációhoz, mivel bizonyos csoportok kevesebb lehetőséget kapnak az oktatásban való részvételre és fejlődésre.
7. A megfelelő politikai intézkedések és programok kidolgozása segíthet csökkenteni a marginalizációt és elősegíteni a társadalmi befogadást.
Rokonértelmű szavak
kirekesztés, perifériára szorítás, leszorítás, elszigetelés, kiszorítás
Fonetikus átírás
[mɑrɡinɑlizɑːtsioː]
Betűrendben közeli szavak
maradék, maradi, marcona, márga, marginális, marginalizáció, marginalizál, margó, máriaüveg, marinálás, marionett,