JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

maradi

maradi szó jelentése

A "maradi" szó jelentése a magyar nyelvben a következő: 1. (főnév) Egyedi visszahúzódó, konzervatív gondolkodásmód vagy hozzáállás, amely ellenzi a változásokat vagy az újításokat. A maradiság gyakran összefügg a hagyományok tiszteletben tartásával és a megszokott módon történő cselekvéssel. 2. (melléknév) Olyan személyre vagy dologra utal, amely ragaszkodik a hagyományos vagy bevált módszerekhez, és ellenzi az újításokat vagy változtatásokat. Példák: - A nagymamám nagyon maradi és nem akarja elfogadni az új technológiát. - Sokan kritizálják a politikusokat, mert túlságosan maradinak tartják őket. - Az intézmény maradi szabályai miatt nehézségekbe ütközik az újítások bevezetése. A "maradi" szó használata általában negatív árnyalattal bír, és gyakran arra utal, hogy valaki vagy valami mereven ragaszkodik a régi módszerekhez vagy elvekhez anélkül, hogy nyitott lenne az újításokra vagy változásokra.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "maradi" szó eredete nem egyértelmű, de valószínűleg a magyar nyelvben alakult ki. Az etimológiai elemzők szerint a szó valószínűleg a "mára" szóból képződött, ami a "ma" jelentését hordozza magában. A "maradi" tehát azt jelenti, hogy valami ragaszkodik a múlthoz vagy nem alkalmazkodik a változásokhoz.

A "maradi" szó használata az 1800-as években terjedt el Magyarországon. Először inkább társadalmi vagy politikai összefüggésekben használták, például a konzervatív vagy tradicionális nézeteket valló emberek leírására. Később azonban általánosabb értelemben is elterjedt, és ma már gyakran használjuk mindennapi beszélgetésekben is.

A "maradi" szó kialakulását az is befolyásolta, hogy a magyar nyelv gazdag költészeti hagyományokkal rendelkezik. Sok esetben új szavakat alkotunk vagy meglévőket módosítunk annak érdekében, hogy kifejezzünk egy adott fogalmat vagy jelenséget. Így alakult ki a "maradi" szó is, ami egy olyan tulajdonságot jelöl, amelyre szükség volt a nyelvben, de korábban nem volt rá pontos megfelelő.

Szófaja és helyesírása

A "maradi" szó szófaját melléknévként lehet meghatározni.

Példamondatok

1. A nagyapám nagyon maradi, mindig ragaszkodik a régi szokásokhoz.
2. Az iskolai tanárok gyakran maradik a hagyományos tanítási módszerek mellett.
3. A város vezetése nem hajlandó változtatni a maradi várospolitikán.
4. Sok fiatal úgy érzi, hogy a szüleik túl maradik gondolkodásúak és nem értik meg az új generáció igényeit.
5. A cégvezetők megpróbálják megszabadulni a maradi munkahelyi kultúrától és modernebb megoldásokat bevezetni.
6. Az egyházban sokan azt vallják, hogy fontos fenntartani a maradi tradíciókat és értékeket.
7. A politikusok között sokan maradinak tartják az ellenzék vezetőjét, mert ragaszkodik az elavult politikai ideológiáihoz.
8. A művészvilágban is vannak olyanok, akik szerint a képzőművészetnek vissza kell térnie a maradi technikákhoz és stílusokhoz.

Fontos megjegyezni, hogy ezek csak példamondatok és nem feltétlenül tükrözik a valóságot vagy általános véleményeket.

Rokonértelmű szavak

konformista, konzervatív, hagyománytisztelő, visszamaradott, elavult, régi időkben ragadt, múltba révedő

Fonetikus átírás

/mɒrɒdi/

Betűrendben közeli szavak

manufaktúra, manzárd, már, marad, maradék, maradi, marcona, márga, marginális, marginalizáció, marginalizál,