manufaktúra
manufaktúra szó jelentése
A "manufaktúra" szó eredetileg a latin "manu factura" kifejezésből származik, ami kézzel készítést jelent. A magyar nyelvben a 'manufaktúra' fogalommal általában egy olyan ipari termelési formát jelölünk, amelyben a munkafolyamatokat kézi munkaerő végzi, és nem gépek vagy automatizált rendszerek. A manufaktúra tehát az iparág egy olyan típusát jelenti, ahol az emberek kézi munkájukkal előállítják a termékeket. A manufaktúra jellemzője az is, hogy a folyamatok általában sémák vagy sablonok szerint folynak. A termelési ciklusokat kézi munkások végzik el, akiknek speciális szakértelmet kell birtokolniuk ahhoz, hogy az adott termékeket minőségileg megfelelően elő tudják állítani. A manufaktúra fogalmát gyakran használják az ipartörténetben is. Például a 18-19. században Európában gyakori volt a manufaktúrák létrehozása, ahol mesterek és kézművesek dolgoztak együtt kisebb üzemekben. Ezek a manufaktúrák előkészítő lépéseket hajtottak végre a modern tömeggyártásra történő áttéréskor, amikor a gépek és az ipari forradalom átvette a főszerepet a termelésben. A manufaktúra fogalmát azonban másképp is használhatjuk. Például a gasztronómiában vagy kézművesiparban gyakran találkozhatunk olyan vállalkozásokkal, amelyek saját manufaktúrával rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy ezek az üzletek saját kézműves termékeket állítanak elő, gyakran kézi munkával és hagyományos módszerekkel.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "manufaktúra" szó eredete a latin "manu factura" kifejezésre vezethető vissza, amely a "kézzel készített" jelentést hordozza. A "manu" jelentése "kézzel", míg a "factura" a "készítés, gyártás" szót jelenti.
A manufaktúra fogalma a középkori Európában alakult ki. Egyes források szerint először az óangol nyelvben, majd az angol nyelvben kezdte elterjedni. Az első dokumentált felhasználása 1567-ben történt Angliában, amikor egy olyan termelési formát írtak le, amelyben a munkások kézzel dolgoztak és kisebb mennyiségű terméket állítottak elő.
A manufaktúra fogalma és gyakorlata az ipari forradalom előtti időszakban széles körben elterjedt. A manufaktúrákban a termelés folyamatai általában mesterek vagy csoportok irányítása alatt zajlottak, akik kézi munkával állították elő az árut. Ez lehetett például az ékszerkészítés, textilgyártás vagy bőrműveskedés területein.
Az iparosodás és gépek megjelenése azonban megváltoztatta a manufaktúrák termelési folyamatait. Az ipari forradalom során a manufaktúrák helyét átvették a gyárak, amelyekben gépekkel és tömegtermelési módszerekkel dolgoztak.
Összességében a manufaktúra szó eredete és kialakulása abból az időszakból származik, amikor a kézművesek kézzel készítették a termékeket, mielőtt az iparosodás és modernizáció bekövetkezett volna.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A régi időkben a manufaktúrákban kézzel készítették a ruhákat.
2. Az egyik híres manufaktúra a város központjában állt, és csodálatos porcelánokat gyártottak ott.
3. A manufaktúrában dolgozó művészek aprólékosan kidolgozták a bútorok díszítéseit.
4. A manufaktúra az ipari forradalom előtt jelentős szerepet játszott a termelésben.
5. A manufaktúrák általában kisebb méretű, specializált műhelyek voltak.
6. A manufaktúrákban az emberek kézi erővel és egyszerűbb gépekkel dolgoztak.
7. A textiliparban működő manufaktúrák gyapjúból készült anyagokat állítottak elő.
8. A manufaktúra kiváló minőségű termékeket kínált, amelyeket gondosan ellenőriztek.
9. Az órásműhely egy hagyományos manufaktúra, ahol mesterek készítik a precíziós órákat.
10. Az antik bútorokért rajongók gyakran látogatnak el egy régi manufaktúrába, hogy beszerezhessék az eredeti darabokat.
Rokonértelmű szavak
műhely, üzem, gyártóhely, kisgyár, művek
Fonetikus átírás
[ˌmɑnufɑkˈtuːrɑ]
Betűrendben közeli szavak
manipulatív, manír, manna, mantrázik, manuális, manufaktúra, manzárd, már, marad, maradék, maradi,