madám
madám szó jelentése
A "madám" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben több értelemben is használatos. 1. A "madám" szó egyik jelentése egy korábban divatos foglalkozás, amelyben nők különféle szolgáltatásokat nyújtottak. Általában olyan hölgyeket neveztek így, akik háztartási munkát végeztek másoknak vagy a gazdagabb családoknál különböző asszisztensi munkákat láttak el. A "madám" tehát a régebbi időkben egyfajta címként szolgált az adott női foglalkozásra. 2. A másik jelentése a "madámnak" a mai nyelvhasználatban inkább egy megszólító forma, amelyet egy nő felé használnak, és általában tiszteletteljesen utalnak rá. Ez a kifejezés gyakran használt korábban az idősebb nők, vagy olyan hölgyek megszólítására, akik valamilyen tekintélyt vagy rangot viseltek magukon. Fontos megjegyezni, hogy a "madám" szó használata ma már nem annyira gyakori, és inkább a múltbeli időket idézi.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "madám" szó eredetileg a francia nyelvből származik, ahol "madame" formában használják. A "madame" jelentése "úrnő" vagy "hölgy". A francia szó további eredete pedig az ófrancia "ma dame" kifejezésre vezethető vissza, ami azt jelenti, hogy "az én hölgyem". Ez az elnevezés arra utal, hogy a beszélő egy nőt tisztel meg ezzel a címmel.
A magyar nyelvben a "madám" szót elsősorban egy olyan női foglalkozást jelöl, amelyben nők más nőkkel foglalkoznak (például fodrászok, manikűrösök stb.). Azonban a szó használata kiterjedhet bármilyen olyan helyzetben vagy kapcsolatban is, amelyben egy nő valamilyen szolgáltatást nyújt vagy tanácsot ad más nőknek.
Az "énekesnő" jelentés is gyakran társítódik a "madám" szóhoz. Ez azért lehet, mert régebben az énekesnők gyakran dolgoztak bordélyházakban vagy más olyan helyeken, ahol női vendégeket szórakoztattak. Így a "madám" szó ebben az összefüggésben egyfajta vezető vagy menedzseri szerepkört is jelölhetett.
Fontos megjegyezni, hogy a "madám" szó eredetileg tiszteletteljes és megbecsülő kifejezés volt a nők iránt, de az idők során néha leértékelődött vagy negatív árnyalatot kapott.
Szófaja és helyesírása
személynév
Példamondatok
1. Láttam a városban egy elegáns madámot, aki magabiztosan sétált az utcán.
2. A régi filmekben gyakran szerepeltek olyan karakterek, akiket madámnak neveztek.
3. A bárban egy szemtelen madám próbált rábeszélni egy férfit egy italra.
4. Az óvodások nagy lelkesedéssel üdvözölték a kedves madámnőt, aki segített velük játszani.
5. A múzeumban egy élethűen megformált környezetben látható volt egy történelmi időkben tevékenykedő madám szobor.
Rokonértelmű szavak
úrhölgy, hölgyem, asszonyka, nőszemély, kisasszony, dáma, hölgy, asszonyság
Fonetikus átírás
/mɒdɒm/
Betűrendben közeli szavak
machiavellizmus, macsánka, macséta, macskaköröm, macskaméz, madám, madárlátta, madárnyelv, madártan, madártávlat, madárvárta,