JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

machiavellizmus

machiavellizmus szó jelentése

A 'machiavellizmus' szó a politikai és társadalmi manipuláció, hatalomgyakorlás és erkölcsi meggondolások nélküli cselekvési módszerekkel való politizálást jelenti. A fogalom Niccolò Machiavelli, az olasz politikai gondolkodó nevéből származik, aki a "Fejedelem" című művében foglalta össze politikai filozófiáját. A machiavellista politikusok azon elveket követik, hogy a cél szentesíti az eszközt, és minden eszköz megengedett a hatalom megszerzése és megtartása érdekében. A machiavellizmusra jellemző, hogy a racionális megfontolásoknak alárendeli az erkölcsi normákat, és gyakran manipulálja másokat vagy kihasználja őket saját céljai elérése érdekében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "machiavellizmus" kifejezés Niccolò Machiavelli nevéből származik, aki az 1500-as években élt olasz politikus és filozófus volt. A legismertebb műve, amely a machiavellizmus alapjait fektette le, a "Fejedelem" című könyv.

Az eredeti szóhasználatban a "machiavellista" jelentése valaki, aki Machiavelli tanait követi politikai taktikákban és stratégiákban. Machiavelli a "Fejedelem" című művében arra törekedett, hogy megmutassa, hogyan lehet sikeresen megszerezni és megtartani a hatalmat. Könyvében olyan elveket fogalmazott meg, amelyek gyakran ellentmondanak az etikai normáknak és erkölcsi értékeknek.

A "machiavellizmus" kifejezés később általánosabb értelemben használták, hogy leírják azokat a politikai vagy vezetői módszereket, amelyek manipulatív vagy álságos eszközöket alkalmaznak a hatalom megszerzéséhez és megtartásához. A machiavellizmusra jellemző az önzőség, az opportunizmus és az erkölcsi kompromisszumok elfogadása.

A "machiavellizmus" szó etimológiája a latin "Machiavellius" névből származik, amelyet Machiavelli olasz nevéből, "Niccolò di Bernardo dei Machiavelli" névből képeztek. A Machiavelli vezetéknevét valószínűleg a toszkán dialektusban használt "maccia" (akadály) vagy "macchia" (bozótos) szóból eredeztetik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A politikában sokszor tapasztalható a machiavellizmus, amikor a hatalom megszerzése érdekében minden eszközt felhasználnak.
2. A machiavellizmus elveit követve a politikusok gyakran manipulálják az embereket és alkalmaznak ármányt.
3. A machiavellizmus azt tanítja, hogy a cél szentesíti az eszközt, tehát bármi megengedett a hatalom megszerzése érdekében.
4. Az üzleti világban is találkozhatunk machiavellista vezetőkkel, akik mindenekelőtt saját érdekeiket nézik és manipulálnak másokat az előrehaladásuk érdekében.
5. A politikai játszmák sokszor tele vannak machiavellista taktikákkal, amelyekre csak óvatosan lehet válaszolni.
6. Machiavelli művei alapján kialakult a machiavellizmus fogalma, ami egy manipulatív és ármánykodó politikai viselkedést jelent.
7. A machiavellisták gyakran mások háttérbe szorításával vagy rágalmakkal próbálják elérni céljaikat.
8. A machiavellizmusra jellemző a hatalomért folytatott kegyetlen harc, amelynek során az emberek manipulálásával próbálnak előnyökhöz jutni.
9. Az etikai szempontok helyett a machiavellisták inkább a hatalomgyakorlás és az eredmények elérése felé fordítják figyelmüket.
10. A machiavellizmus veszélyes politikai eszköz, mert hosszú távon árt a társadalomnak és a közjónak.

Rokonértelmű szavak

cselekvéskényszer, erkölcstelenség, ravaszság, álnokság, fondorlat, fortély, számítósság, hazugság

Fonetikus átírás

[makʰiavɛllizmʊʃ]

Betűrendben közeli szavak

lyukacsos, lyukas, lyukasztás, macerál, machiavellisztikus, machiavellizmus, macsánka, macséta, macskaköröm, macskaméz, madám,