JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

emotikon

emotikon szó jelentése

A "emotikon" szó a magyar nyelvben a "szimbolikus arckifejezés" jelentésű, és általában írott szövegekben használjuk. Az emotikonok olyan karakterek vagy szimbólumok kombinációi, amelyeket az emberi kommunikációban érzelmek, hangulatok vagy vélemények kifejezésére használnak. Gyakran használják az online kommunikáció során, például az e-mailben, chaten vagy közösségi média alkalmazásokban. Az emotikonok sokféle formában létezhetnek, például mosolygó arcok (pl.: :) vagy :-)), szomorú arcok (pl.: :( vagy :-( ), sárkányok (pl.: ^_^), vagy akár állatok is. Az emotikonok segítenek megerősíteni vagy tisztázni a mondanivalót, és hozzáadnak egyfajta érzelmi kontextust a digitális kommunikációhoz. Az emotikonokat gyakran használják humoros vagy szórakoztató üzenetekhez, de segítségükkel könnyebben lehet kifejezni a sajnálatot, dühöt, örömöt vagy bármilyen más érzelmet. A fejlődő technológia miatt az emotikonok palettája folyamatosan bővül, és újabb és újabb variációk jelennek meg.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "emotikon" szó egy összetett kifejezés, amely az "emotion" (érzelem) és "icon" (ikon) szavak összevonásából keletkezett. Egy emotikon egy olyan karakterekből vagy jelekből álló sorozat, amelyeket írásbeli kommunikáció során használnak, hogy kifejezzék az érzelmeket vagy hangulatokat.

Az emotikonok eredete visszavezethető a 19. század végére, amikor a tipográfusok már kezdtek kreatív módon kihasználni a betűk és írásjelek kombinációját az érzelmi kifejezések megjelenítésére. Az első dokumentált esetek közé tartozik az ":-)" és az ":-(" használata, melyek mosolygást és szomorúságot jelölnek.

Az emotikonok elterjedése a digitális kommunikációval párhuzamosan történt. A 1980-as években, ahogy az emberek egyre több időt töltöttek a számítógépek előtt és kezdtek elektronikusan levelezni vagy üzeneteket küldeni egymásnak, szükségessé vált az érzelmek kifejezésének új módja. Az emotikonok erre megoldást nyújtottak.

Az emotikonok népszerűsége rohamosan nőtt az 1990-es években, amikor az internetes kommunikáció és a chat szobák elterjedtek. Az ":-)" például egy mosolygó arcot jelent, míg az ":-(" egy szomorú vagy síró arcot.

Az emotikonok elterjedésével és népszerűségével a különböző platformok és alkalmazások további változatokat is bevezettek. Például az "XD" egy hangos nevetést jelöl, míg az "O.O" meglepetést vagy sokkoltságot fejez ki.

Az emotikonok tehát az írott kommunikációban használt ikonok és karakterek kombinációja, amelyeket az érzelmek és hangulatok kifejezésére használunk.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A barátom mindig sok emotikont használ a szöveges üzeneteiben.
2. Az új telefonomban rengeteg különleges emotikon található.
3. Az emotikonok segítségével könnyebben kifejezhetők az érzelmeink a virtuális kommunikáció során.
4. Az emberek gyakran használnak emotikonokat a közösségi média posztjaikban.
5. Amikor vicces üzenetet kapok, mindig egy mosolygós emotikont küldök válaszul.
6. Az emotikonokkal meg lehet mutatni, hogy valaki boldog, szomorú vagy dühös.
7. Az emotikonok hozzájárulnak a szöveges üzenetek értelmezéséhez és megértéséhez.
8. Sok embernek sajátos kedvenc emotikonjai vannak, amelyeket gyakran használnak.
9. Egy jól megválasztott emotikon néha többet mond ezer szónál.
10. Az emotikonok segítségével könnyebben lehet átadni az ironiát vagy a viccet az írott szövegekben.

Rokonértelmű szavak

hangulatjelek, mosolygó képek, arckifejezések

Fonetikus átírás

/ˌiː.məˈtoʊ.kɑn/

Betűrendben közeli szavak

emlékkép, emlékmű, emm, emóció, emocionális, emotikon, empátia, empatikus, empíria, empirikus, empiriokriticizmus,