JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

boglya

boglya szó jelentése

A 'boglya' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'boglya' egy régi, hagyományos magyar ruhadarab, amelyet általában a parasztok viseltek. A boglya egy öltözék része, amelyet a nyaknál kötnek meg, és a vállakat takarja. Általában vastag szövetből készül, és télen vagy hidegebb időben használták felmelegedésre. A boglyát gyakran díszítik hímzéssel vagy más textíliamintákkal. A hímzések lehetnek egyszerűek, geometrikus mintázatok, vagy akár bonyolultabb virág- vagy állatmotívumok is. A boglya tehát nemcsak praktikus funkciót töltött be, hanem a paraszt viseletének díszítésére is szolgált. Ma már ritkábban találkozhatunk boglyával az utcán vagy mindennapi ruházatban. Inkább néprajzi kiállításokon vagy jelmezes eseményeken látható, ahol a hagyományos magyar viseletet mutatják be.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "boglya" szó eredete és etimológiája nem teljesen tisztázott, de néhány elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy honnan származhat.

Az egyik elmélet szerint a "boglya" szó a török "boğla" vagy "boğlu" szóból eredhet, ami annyit jelent, hogy "gyapjúposztó". Ez az elmélet arra épül, hogy a boglya régebben gyakran készült gyapjúból vagy más állati szőrből. A magyar nyelvben is vannak olyan szavak, amelyek a török nyelvből kerültek átvételre, ezért ez az elmélet nem elképzelhetetlen.

Egy másik elmélet szerint a "boglya" szó eredete az ómagyar "bolgya" vagy "boliga" szó lehet, ami "szemét", "hulladék" jelentésű. Ez a teória arra épül, hogy a boglya egy olyan tárgy volt, amivel a hulladékot vagy a takarmányt összegyűjtötték. Ezzel kapcsolatban az is érdekes lehet megemlíteni, hogy az ómagyarban volt egy hasonló hangzású szó, ami "buliga" volt és ugyanezt jelentette.

Egy harmadik teória szerint a "boglya" szó eredete az ószláv "božь" szóból származhat, ami "isten" jelentésű. Ebben az elméletben a boglya olyan tárgyat jelölhetett, amelyet a pogány vallású emberek imádáshoz vagy hiedelemhez használtak.

Fontos megjegyezni, hogy ezek az elméletek csak feltételezések, és nincsenek biztos tudományos megalapozottságuk. A "boglya" szó pontos eredete és kialakulása továbbra is vitatott marad.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kertben egy szép boglya díszíti a virágágyást.
2. A ház előtt álló boglya árnyékot ad a meleg nyári napokon.
3. A boglya illatos virágai vonzzák a pillangókat.
4. Anya a boglyát használta, hogy megszárítsa a gyógynövényeket.
5. A boglyában elrejtettük a piknikkosarat.
6. A gyerekek örömmel ugráltak a magasra rakott boglyák között.
7. Nagyanyám régen horgolt egy csodás boglyát a kanapéra.
8. Az őszi szél erősen lobogtatta a kertben álló boglyát.
9. Kinyitottam az ablakot, hogy beengedjem a friss levegőt és megláttam, ahogy egy kis madár fészket rak a boglyánkban.
10. A városi parkban sok-sok színes boglya díszíti az útszéleket.

Rokonértelmű szavak

árvacsalán, csalán, csalánfélék, csalángyökér, csalánlevél, csalánpászma, csípőbogár, csipkebogyó, csipkebokor, csipkehús, csipkelevelű boglárka

Fonetikus átírás

ˈboɟjɒ

Betűrendben közeli szavak

uzo, szinfolt, tema, simogatas, egyetemista, boglya, halliszt, lancreakcio, papirpenz, tobor, zap,