keresztut
keresztut szó jelentése
A "keresztút" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "keresztút" szó egy összetett szóból áll, amely a "kereszt" és az "út" szavakból tevődik össze. A kereszt jelképe a kereszténységben a Jézus Krisztus által elszenvedett kínhalálra utal, míg az "út" szó a mozgás, haladás jelentésére utal. Tehát a "keresztút" egy olyan útvonalat vagy helyszínt jelent, ahol a hívők emlékezhetnek Jézus Krisztus kínszenvedésére, gyakran templomokban vagy szabadtéri helyeken. A keresztút hagyományosan 14 állomásból áll, amelyek Jézus szenvedésének fontos eseményeit szimbolizálják. Ezek az állomások ábrázolhatnak képeket vagy szobrokat, és gyakran végigvonulással járnak, amely során a hívők elmélkednek és imádkoznak. A keresztúton való részvétel a hit megélésének egyik formája, amely lehetőséget ad az embereknek arra, hogy közelebb kerüljenek Jézushoz és elmélkedjenek az ő szenvedéseiről és áldozatáról. A keresztút fogalma tehát a keresztény vallásban és kultúrában gyökerezik, és a Jézus Krisztus kínszenvedésére való emlékezést és imádkozást jelenti. A keresztút gyakran fontos szerepet játszik a húsvéti időszakban, amely az egyik legfontosabb ünnep a keresztény hitben.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "keresztút" szó eredete a latin "crux" szóból ered, amelynek jelentése "kereszt". A kereszt szimbolikus jelentősége miatt a keresztút szó is ezen a jelentésen alapul.
A keresztút eredete visszavezethető a keresztény vallásra, pontosabban Jézus Krisztus keresztre feszítésére és halálára. A Biblia szerint Jézus hordozta a keresztet a Golgotára, ahol felfüggesztették. Ennek az eseménynek az emlékére alakult ki a keresztút gyakorlata.
A középkori Európában kezdett elterjedni a gyakorlat, hogy a hívek végigjárták Jézus útját a keresztfánkig, és közben imádkoztak és elmélkedtek az eseményekről. Ezen az úton állomásokat alakítottak ki, amelyek bemutatták Jézus szenvedését és halálát. Ez adta az alapot a mai keresztút gyakorlatának.
A "keresztút" szó magyar nyelvű megjelenése valószínűleg közvetett úton történt. A középkori latin nyelven használták a "via crucis" kifejezést, ami azt jelenti, "krisztusi út" vagy "keresztút". A magyar nyelvben a középkorban használták a "kereszt útjára menni" kifejezést, ami idővel rövidült és kialakult belőle a "keresztút" szó.
Összességében tehát a "keresztút" szó eredete a latin "crux" szóból származik, amelynek jelentése "kereszt". A keresztút gyakorlatának eredete pedig a középkori Európában alakult ki, amikor a hívek Jézus szenvedését és halálát imádkozva és elmélkedve járták végig.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Minden nagyböjtben elzarándokolunk a keresztúthoz, hogy megemlékezzünk Jézus szenvedéseiről.
2. A templom falán látható keresztút freskók mélyen megérintették a hívőket.
3. Az iskolában minden évben megszervezik a keresztúti áhítatot, ahol diákok játszák el Jézus kínszenvedéseit.
4. A zarándokok sokszor térdepelnek le a keresztút állomásainál imádkozni.
5. A csoport vezetője énekelve vezette a hívőket a keresztút állomásairól állomásra.
6. Nagyon megható volt látni, ahogy az idős asszony könnyes szemmel járja végig a keresztutat.
7. Az utca végén található kis kápolna előtt álló keresztút mindig nyugalmat és békét sugárzott.
8. A művészi kidolgozású fából faragott keresztút igazi mestermunka volt.
9. A hívők gyakran hordoznak magukkal egy kis imafüzetet a keresztuton való elhaladáshoz.
10. A bűnbánók és lelki zarándokok kilátogattak a hegyi kápolnához, hogy ott imádkozva járják a keresztutat.
Rokonértelmű szavak
kálvária, keresztelő, Golgota, keresztúti út, keresztpont, keresztúti állomás
Fonetikus átírás
/kɛrɛstut/
Betűrendben közeli szavak
vinceller, orangyal, napsugar, hangfelvetel, orda, keresztut, betu, szalicil, lacipecsenye, varrono, foghaz,