JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

troglodita

troglodita szó jelentése

A 'troglodita' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A 'troglodita' eredetileg ógörög eredetű kifejezés, amelynek jelentése barlanglakó vagy barlangi ember. A szóval az őskorban élő, barlangokban lakó embereket szokás illetni. A trogloditák a természetes barlangokat használták lakhelyül, és főként vadászattal és gyűjtögetéssel tartották fenn magukat. A mai napig használják ezt a kifejezést azon emberek leírására, akik primitív körülmények között élnek, fejletlenebb életmódot folytatnak vagy visszaesett viselkedést tanúsítanak a modern civilizációhoz képest. Gyakran használják például olyan emberekre, akik elzárkóznak a társadalmi kapcsolatoktól, technológiától vagy modern kényelmetől. A 'troglodita' tehát átvitt értelemben olyan emberre utal, aki visszaesett viselkedést mutat vagy elmarad az általánosan elfogadott civilizált életstílustól.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "troglodita" szó eredetileg görög eredetű, és a "tróglion" szóból származik, ami "barlangot" jelent. A "dita" pedig egy képzőelem, amely azt jelenti, hogy valamihez tartozik vagy kapcsolódik.

A "troglodita" kifejezést először a Kr.e. 1. századi római író, Plinius használta az "Historia naturalis" című művében. Azonban a szó eredeti jelentése nem annyira negatív volt, mint amilyen ma használjuk. Plinius használta a trogloditák kifejezést az etióp népekre utalva, akik a barlangokban éltek. Ezt a népet a görögök általában vadaknak és primitíveknek tartották.

A középkorban és a kora újkori korban a "troglodita" szót továbbra is használták azokra az emberekre, akik barlangokban éltek vagy más módon elszigetelt helyeken laktak. Később azonban a kifejezés jelentése megváltozott, és azt kezdték használni olyan emberekre is, akik primitívnek vagy durván viselkedőnek tűntek.

Ma már a "troglodita" főleg pejoratív értelemben használatos, és azt jelenti, hogy valaki primitív, durva vagy visszamaradott viselkedést mutat.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A középkori emberek gyakran hitték, hogy a trogloditák föld alatt élnek.
2. Az ősi trogloditák barlangokban laknak, és tüzet használnak fűtésre és főzésre.
3. A troglodita életmód sokkal egyszerűbb és primitívebb, mint a modern civilizációban élőké.
4. A régészeti leletek azt mutatják, hogy az elődeink néhány ezer évvel ezelőtt még hasonlóképpen éltek, mint a trogloditák.
5. A szóbeli hagyományok szerint a törzs legidősebb tagja egy híres troglodita volt, aki rendkívül erős volt és vadászatra járt.
6. Sokan úgy gondolják, hogy az elszigetelt vidékeken élő emberek még mindig trogloditának tekinthetők, mivel nem követik a modern technológiát vagy társadalmi normákat.
7. A film egy fantáziavilágban játszódik, ahol a főszereplő egy modern városból kerül egy olyan területre, melyet az emberek még mindig trogloditaként tartanak számon.
8. Az antropológusok azt vizsgálják, hogy a mai nomád népek életmódja hogyan hasonlít vagy különbözik a trogloditákétól.
9. A troglodita jelzőt azokra használják, akik nem tartanak lépést a technológiai fejlődéssel, és ragaszkodnak a hagyományos életmódhoz.
10. A modern civilizációban élők gyakran nevezik azokat trogloditáknak, akik nem rendelkeznek alapvető ismeretekkel vagy viselkedési normákkal.

Rokonértelmű szavak

barbár, vadember, primitív, durva, kezdetleges

Fonetikus átírás

/ˌtrɒɡləˈdaɪtə/

Betűrendben közeli szavak

tricium, tripofobia, trirema, trog, trogli, troglodita, troll, truvaj, tsundere, tukan, tularemia,