JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

karikatúra

karikatúra szó jelentése

A 'karikatúra' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Jelentése: A karikatúra egy olyan műfaj, amelyben a valóságot torzítva, túlzottan stilizálva vagy groteszk formában ábrázolják. Leggyakrabban politikai, társadalmi vagy kulturális témákra vonatkozik, de más területeken is előfordulhat. A karikatúra célja a humor és az irónia felhasználása révén a nézők figyelmének felkeltése és elgondolkodtatása. Fogalma: A karikatúra általában rajzolt formában jelenik meg, de létezhet szöveges vagy szobrászati formában is. A képi elemeket gyakran túlzottan nagyítják vagy deformálják, hogy kiemeljék a tárgy vagy személy jellemző jegyeit. A karikaturista által használt technikák között megtalálható a karcolás, az árnyékolás, az egyszerűsítés és a kifejező arcvonások alkalmazása. A karikatúra gyakran politikai véleményeket vagy társadalmi problémákat fejez ki egyfajta szatirikus módon. A humor és az irónia segítségével a karikatúra lehetőséget nyújt a nézőknek a kritikus gondolkodásra és a társadalomkritika megfogalmazására. Emellett szórakoztató módon is bemutathatja az emberek viselkedését, szokásait vagy életmódját. A karikatúra fontos szerepet tölt be a média világában is, gyakran jelenik meg újságokban, magazinokban vagy online platformokon. A magyar kultúrában ismert és elismert karikaturisták alkotnak sokszor politikai vagy társadalmi témájú munkákat, amelyek híresek humorukról és figyelemfelkeltő képi megoldásaikról.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "karikatúra" szó eredete az olasz "caricatura" kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése "túlzottan jellemző" vagy "torzkép". Az "caricatura" szó a latin "caricare" (túlterhelni) és a görög "charassein" (karcolni) szavakból származik.

A karikatúra mint műfaj az 16. és 17. században alakult ki Olaszországban, ahol a művészek humoros és torzképes ábrázolásokat készítettek politikai vagy társadalmi témákról. A karikaturisták gyakran túlzottan nagyították vagy eltorzították az emberek jellegzetességeit, hogy kiemeljék a figurák egyedi tulajdonságait vagy hibáit.

A karikatúra elterjedése az 18. és 19. században Európában és Amerikában történt. Ebben az időszakban a politikai karikatúrák gyakran fontos eszközei voltak a politikai kritika és szatíra kifejezésének. A karikaturisták ábrázolták a hatalmi elitet, politikusokat, uralkodókat és más közéleti személyiségeket, gyakran gúnyolva vagy kifigurázva őket.

Az "caricatura" szó a 19. század közepén került át a francia nyelvbe, ahol "caricature" formájában vált ismertté. A kifejezés végül az angol nyelvben is elterjedt, és a "karikatúra" alakban vált használatossá.

A karikatúra ma már sokféle formát öltött, de az alapvető célja változatlan maradt: humoros vagy torzképes módon ábrázolni valakit vagy valamit, hogy megnevettessen vagy elgondolkodtasson.

Szófaja és helyesírása

substantívum

Példamondatok

1. A karikatúrák általában humorosan torzítják a hírességek arcát és jellegzetességeit.
2. A politikai karikatúrák gyakran kritikát fogalmaznak meg a hatalommal szemben.
3. A gyermekrajzok sokszor tele vannak vicces karikatúrákkal az állatokról és emberekről.
4. Az újságokban rendszeresen megjelennek sporteseményekkel kapcsolatos karikatúrák.
5. A karikatúrák segítségével könnyebb megérteni egy-egy bonyolult helyzetet vagy problémát.
6. A karikatúrákat gyakran használják az oktatásban is, hogy érdekesebbé és emlékezetesebbé tegyék a tananyagot.
7. A képregényekben a karaktereket általában karikatúraszerűen rajzolják meg.
8. A karikatúrák művészeti formaként is elismerést vívtak ki maguknak az évek során.
9. Az interneten rengeteg humoros karikatúra található, amelyeket könnyen megoszthatunk barátainkkal.
10. A politikusok gyakran próbálnak reagálni a rájuk vonatkozó negatív karikatúrákra, hogy minimalizálják a kárt a reputációjukban.

Rokonértelmű szavak

komikum, tréfás ábrázolás, vicces rajz, képkacat, karcolat, bohóckodás

Fonetikus átírás

/kɒ.ri.kɒ.tuː.rɒ/

Betűrendben közeli szavak

kargó, karhatalom, kárhozott, kari, kariatida, karikatúra, karitatív, karizma, karizmatikus, karma, karmantyú,