JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kariatida

kariatida szó jelentése

A "kariatida" szó a magyar nyelvben a görög ókori építészetből származik. A jelentése egy nőalakot ábrázoló oszloptartó szobor, amely az oszlop helyett vagy mellett állva tartja fel az épületet vagy annak egy részét. A kariatidák általában fiatal nőket ábrázolnak, akik hosszú ruhát, hajdíszeket és koronát viselnek. Gyakran szobrok készültek belőlük, de a legismertebb példák a középkori és reneszánsz építészetben találhatók.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'kariatida' szó eredete és kialakulása a görög mitológiához kapcsolódik. A kariatidák az ókori Görögországban található Kariátisz városból származtak, amelyet a Makedón Királyság alapítója, II. Philipposz nevét viselő Philippopolisznak is hívtak.

A kariatidákat olyan oszlopokként használták az ókori görög építészetben, amelyek női alakok formáját öltötték. Az eredeti kariatidák valószínűleg valóságos női szobrok voltak, amelyeket a templomok és más épületek oszlopaiként állítottak fel. Ezek a szobrok jelentős része ma már elveszett vagy megsérült, de néhány példány még mindig fennmaradt.

A 'kariatida' szó etimológiája magában foglalja a "Kariátisz" nevet és a görög "eidolon" szót, ami "kép" vagy "alak" jelentést hordoz. Tehát a szó valójában azt jelenti, hogy "Kariátisz alakja" vagy "Kariátisz képe".

A kariatidák által képviselt női alakok az építészetben gyakran istennőkhöz vagy más mitológiai figurákhoz köthetők. Az ókori görög építészetben a kariatidák sokszor használtak díszítésként és strukturális elemekként is, emelve az épületek esztétikai értékét és kompozícióját.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ókori görög templomokban gyakran láthatunk kariatida szobrokat, amelyek női alakokat ábrázolnak, és oszlopok helyett tartják a tetőszerkezetet.
2. A Louvre múzeum előcsarnokában hatalmas kariatida oszlopok díszítik a falakat.
3. A kariatidák elegánsan emelik a fejüket, miközben a terhekkel terheltek az épületek súlyának megtartására.
4. A paloták homlokzatán gyönyörűen kidolgozott kariatidák állnak, amelyek a gazdagság és hatalom szimbólumai voltak régen.
5. Az új építészeti stílusban is felbukkanhatnak kariatidák, bár modernizált formában és anyagokból készítve.
6. Az antik görög mítosz szerint a kariatidák eredetileg leigázott nők voltak, akiket az istenek büntettek meg azért, mert segítettek a féltestvérük ellenségének.
7. A kariatidák mesterien faragott arcvonásaival és elegáns testtartásukkal valódi mesterműveknek számítanak az antik építészetben.
8. Az újkorban a kariatidák népszerű motívummá váltak az építészetben, és számos épület homlokzatát díszítik szerte a világon.
9. A kariatida szó eredete a görög "Karyatides" névből származik, amely egy kis görög városról kapta nevét, ahol az első ilyen típusú szobrokat találták.
10. A kariatidák alkalmazása az építészetben továbbra is inspiráló hatást gyakorol a kortárs művészekre és tervezőkre.

Rokonértelmű szavak

oszlopnő, szobrászi nőalak, oszlopfigura, oszlopálló, oszloplány

Fonetikus átírás

/ˌkɑriˈɑtidɑ/

Betűrendben közeli szavak

karfa, kargó, karhatalom, kárhozott, kari, kariatida, karikatúra, karitatív, karizma, karizmatikus, karma,