introverzió
introverzió szó jelentése
Az "introverzió" szó a pszichológiában használt kifejezés, amely az egyén személyiségjegyeit írja le. Az introvertált személyek hajlamosak arra, hogy inkább a belső világukba forduljanak, és kevésbé keresik a külső ingereket és társaságot. Az introvertált emberek gyakran csendesebbek, visszahúzódóbbak és magányosabbak lehetnek, mivel jobban érzik magukat egyedül vagy kisebb csoportokban. A társas helyzetek, nagyobb események és túlzottan zajos környezet gyakran fárasztóvá válhatnak számukra. Az introverzió nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki antiszociális vagy szociális képességekkel rendelkező. Inkább azt jelenti, hogy az introvertált személyek energiát merítenek a magányból és a belső gondolataikból, míg az extrovertáltak az emberekkel való kapcsolattartásból és a külső ingerek feldolgozásából. Fontos megjegyezni, hogy az introverzió nem betegség vagy hiba, hanem mindössze egy személyiségjegy. Az introvertált emberek ugyanúgy lehetnek sikeresek és boldogok, mint az extrovertáltak, csak más jellegű szükségleteik vannak a társas kapcsolatok és a környezet tekintetében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "introverzió" szó eredete és kialakulása a pszichológia területéhez kapcsolódik. Az "introverzió" fogalmát Carl Gustav Jung, a svájci pszichológus vezette be a 20. század elején.
A szó etimológiája a latin "intro" (belső) és az "versio" (fordítás) szavakból ered. Ez utal arra, hogy az introvertált emberek inkább befelé irányulnak, belső gondolataikkal és érzéseikkel foglalkoznak.
Jung szerint az introvertált személyek inkább magukba fordulnak, és energiájukat belső világuk felfedezésére fordítják. Tendenciájuk lehet visszahúzódásra, csendes tevékenységekre, elmélkedésre és mélyebb kapcsolatokra.
Az "introverzió" fogalma később egyre népszerűbb lett a pszichológiai kutatásokban és a mindennapi nyelvhasználatban is. Azt jelenti, hogy valaki jobban érzi magát kisebb társaságban vagy egyedül, míg az extrovertáltak inkább társas eseményeket kedvelnek.
Fontos megjegyezni, hogy az introverzió nem ugyanaz, mint a szociális fóbia vagy a társas helyzetektől való félelem. Az introvertált emberek nem feltétlenül szorongnak a társaságban, egyszerűen csak energiájukat inkább belső világukra koncentrálják.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az introverzió az én személyiségem alapvető része, szeretek magamban lenni és töltődni.
2. Sokszor az emberek félreértik az introvertált személyeket, mert nem mindig beszédesek vagy társaságkedvelők.
3. Az introverzió nem jelenti azt, hogy nem tudok társaságban lenni, csak inkább csendesebb vagyok és jobban érzem magam kevesebb ember között.
4. Az introvertált emberek gyakran igénylik a magányt és időtöltést saját gondolataikkal.
5. A munkahelyen is észrevehető lehet az introvertáltságom, mert jobban szeretek egyedül dolgozni vagy csendben összpontosítani.
6. Az introvertált személyek gyakran kiváló hallgatók és megfigyelők, mivel sok időt töltenek a figyelmükkel a külvilágtól függetlenül.
7. Az introverzió nem jelenti azt, hogy nem érdekelnek más emberek vagy ne lennének barátaim, csak egyszerűen máshogy kapcsolódok hozzájuk.
8. Az introvertált emberek gyakran kiemelkedő képességekkel rendelkeznek az elmélyült tanulás terén, mert szeretnek mélyebben beleásni magukat egy adott témába.
9. Az introverzió sokszor félreértett tulajdonság, de ha megértik és elfogadják az emberek, akkor az introvertált személyek képesek kiegyensúlyozott és boldog életet élni.
10. Az introvertált embereknek szükségük van időre magukkal, hogy feltöltődjenek és újra energiát gyűjtsenek a külvilágban való részvételhez.
Rokonértelmű szavak
visszahúzódás, zárkózottság, befelé fordulás, belső irányultság
Fonetikus átírás
/ˌɪntrəˈvɜrziːoʊ/
Betűrendben közeli szavak
intrinsic, intrinzik, introjekció, introspekció, introvertált, introverzió, intubáció, intuíció, intuitív, invagináció, invalid,