JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

filológia

filológia szó jelentése

A 'filológia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: A filológia egy tudományág, amely a nyelvészet és a irodalomtudomány területén tevékenykedik. A filológia foglalkozik az írott és szóbeli hagyományokkal, azok nyelvi és kulturális aspektusaival. Ennek keretében vizsgálják az egyes nyelvek történetét, szerkezetét, változásait, valamint az irodalmi alkotásokat, azok szerzőit és kontextusát. A filológiában általában a klasszikus nyelvek (például görög, latin), valamint az európai irodalmak (például angol, francia, német) tanulmányozása dominál. Azonban napjainkban egyre inkább teret nyernek más kultúrák nyelveinek és irodalmának kutatása is. Az alapvető célja a filológiának a szövegek elemzése és értelmezése, valamint azoknak a tágabb kulturális összefüggésekbe illesztése. A filológusok gyakran fordításokkal foglalkoznak is, mivel ennek révén lehetővé válik az irodalmi alkotások elérhetősége más nyelveken is. A filológia tehát egy olyan multidiszciplináris tudományág, amely az emberi kultúra vizsgálatával foglalkozik a nyelv és irodalom különböző területein.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 2 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "filológia" szó eredete a görög "philos" (szeretet) és "logos" (szó, beszéd, tudomány) szavakból ered. A filológia tehát a "szeretetteljes szóval foglalkozás", illetve a "szavak tudománya" jelentést hordozza.

A filológia kifejezést először az ókori Görögországban használták a szóbeli és írásbeli szövegek tanulmányozására. Kezdetben elsősorban irodalmi művekkel és nyelvekkel foglalkoztak, de később az ókor más területeire is kiterjedt, mint például a történelem, a vallástudomány vagy a filozófia.

A középkorban és a reneszánsz korban továbbra is a filológia volt az egyik legfontosabb tudományág, amely átfogta a nyelvtant, a retorikát, az irodalom- és művelődéstörténetet. A 19. századtól kezdve azonban megváltoztak a tudományág tartalmi elemei és módszerei. Az újabb időkben a filológia már nemcsak az ókori nyelvekkel és irodalmakkal foglalkozik, hanem más kultúrák nyelvi és irodalmi örökségét is tanulmányozza.

Jelenleg a filológia különféle területekre oszlik, például az angol filológia, a germán filológia, a román filológia stb., amelyek az adott nyelvek és irodalmak tanulmányozásával foglalkoznak.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A filológia az irodalomtudomány egyik részterülete, amely a nyelvek és az írott szövegek vizsgálatával foglalkozik.
2. A filológia segít megérteni a múlt kultúráit és nyelveit azáltal, hogy elemzi a történelmi szövegeket és nyelvi változásokat.
3. Az ókori görög irodalom iránt érdeklődők gyakran választják filológiát főszaknak az egyetemen.
4. A filológiai kutatók sok időt töltenek a könyvtárakban, olvasva és tanulmányozva a régi írásokat.
5. A filológiai munka során fontos, hogy pontosan értelmezzük a szövegeket és helyesen értelmezzük a kulturális kontextust.
6. A filológia segítségével jobban megérthetjük a klasszikus műveket és felfedezhetjük azok mélyebb jelentését.
7. A filológusok gyakran fordításokat is készítenek, hogy más kultúrákhoz hozzáférhetővé tegyék az eredeti műveket.
8. A filológiával foglalkozó szakemberek általában többnyelvűek, hogy könnyen hozzáférhessenek a különböző nyelvi forrásokhoz.
9. A filológia segítségével megérthetjük az idők során bekövetkezett nyelvi változásokat és fejlődést.
10. A filológiai kutatásnak köszönhetően jobban megismerhetjük a különböző kultúrák történetét és hagyományait.

Rokonértelmű szavak

nyelvészet, irodalomtudomány, szövegtudomány

Fonetikus átírás

/filológiɒ/

Betűrendben közeli szavak

filiszter, fillér, filmszalag, filofax, filogenetikus, filológia, filosz, filoszemita, filozofál, filozófia, filtráció,