JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

hugenotta

hugenotta szó jelentése

A "hugenotta" szó eredetileg a francia vallási háborúk idején, a 16. és 17. században élő francia protestánsokat jelenti. A hugenották a reformáció hatására alakultak, és a katolikus egyház megreformálását követelték. Az elnevezés eredetére több elmélet is létezik, de a legelfogadottabb az, hogy a "hugenotta" szó a nîmes-i protestánsok közösségét jelentette, akik egy dalukban a "Huguonot" nevet használták. A hugenották hite és vallásgyakorlása miatt többször üldözték őket Franciaországban. A hugenotta történelem egyik legismertebb eseménye a Szent Bertalan éji mészárlás volt 1572-ben, amikor ezer vagy annál is több hugenottát öltek meg Párizsban és a többi francia városban. Ezt követően több évtizedes küzdelem zajlott a hugenották és a katolikusok között. A hugenották számottevő része menekült Franciaországból más európai országokba, így Magyarországra is. Itt elsősorban tekintélyes polgári vagy nemesi családokhoz csatlakoztak, és jelentős szerepet játszottak a magyar gazdaság és kultúra fejlesztésében. A hugenotta közösség jelenleg is létezik Magyarországon, bár sokkal kisebb létszámmal rendelkezik, mint az eredeti időszakban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "hugenotta" szó eredete és kialakulása a francia történelemhez kapcsolódik. A hugenották a 16. és 17. századi Franciaországban élő protestáns vallású embereket jelöli.

A hugenotta szó etimológiáját a kutatók vitatják, de több elmélet is létezik annak eredetét illetően. Az egyik elmélet szerint a hugenották neve a Tours város közelében található Huguenot utcáról ered, amelyben sok protestáns lakott. Egy másik elmélet szerint a "Eidgenossen" szóból ered, ami svájci németül "szövetségeseket" jelent. Ez azért lehet releváns, mert a hugenották között sok svájci protestáns volt, akik menekültek Franciaországba a vallási üldöztetés elől.

Az első dokumentált használata a "hugenotta" szónak 1560-ban történt írásos formában, amikor Jean de la Taille francia költő használta egy művében. Azonban ezen időpont előtt is használták már a kifejezést verbálisan.

A hugenotta szó később vált általánosan elfogadott elnevezéssé a francia protestánsokra, és az elnyomás és vallási üldöztetés időszakában is használták. A hugenották sokat szenvedtek a katolikus többség hatalma alatt, és több százezer hugenotta hagyta el Franciaországot az üldöztetések miatt.

Összességében tehát a "hugenotta" szó eredete vitatott, de legvalószínűbbnek tűnik, hogy egy francia városnévről vagy a svájci "Eidgenossen" szóból ered. Egyébként a hugenottákra mint francia protestánsokra való utalásra használják a kifejezést.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A hugenották a 16. és 17. században azon francia protestánsokat jelölték, akik a katolikus egyház ellen felléptek.
2. A hugenották üldöztetése miatt sokan menekültek el Franciaországból.
3. A hugenotta vallásúaknak nem volt megengedve az egyenlő jogok gyakorlása.
4. Az angol királynő, Erzsébet I., befogadta és támogatta a hugenottákat menedékért cserébe.
5. A hugenották jelentős hatást gyakoroltak Európa más területein is, köztük Svájcban és Hollandiában is.
6. A hugenotta vallás hívei között sok tudós és művész található volt.

Rokonértelmű szavak

protestáns, református, kalvinista

Fonetikus átírás

[hugenota]

Betűrendben közeli szavak

, hűbelebalázs, hűbéres, hübrisz, húg, hugenotta, húgy, húgykő, huh, huhu, hűl,