JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

lovasz

lovasz szó jelentése

A "lovász" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "lovász" szó eredetileg a lovakat gondozó, kezelő és lovagló személyt jelölte. A lovasok feladata az volt, hogy gondoskodjanak a lovak egészségéről, etetésükről, karbantartásukról és edzésükről. Emellett a lovászok részt vettek a lovak kiképzésében, illetve segítettek a lovakkal kapcsolatos tevékenységekben és eseményekben. Aztán az idők során a "lovász" szó jelentése kibővült és átvitt értelemben is használatos lett. Ma már nemcsak a lovakkal kapcsolatos munkákat végző személyekre utal, hanem általánosságban minden olyan személyre is, aki nagy tapasztalattal és tudással rendelkezik egy adott területen. Például egy adott szakterület legjobb gyakorlatát alkalmazó vagy annak irányításával foglalkozó személyt is nevezhetjük "lovásznak". Összességében tehát a "lovász" szó jelenti azokat a szakembereket, akik gondoskodnak a lovakról, illetve átvitt értelemben azokat a személyeket is, akik kiválóan értenek egy adott területhez és tapasztalattal rendelkeznek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "lovász" szó eredete a magyar nyelvben meglehetősen régre nyúlik vissza. A szó kialakulása nagy valószínűséggel a lovakkal foglalkozó, lovakat tartó emberek tevékenységéhez, valamint az ezt jelző fogalmakhoz kapcsolódik.

A "lovász" szó eredetileg az ómagyar nyelvből származik, ahol a "lova" jelentése 'ló' volt. Ebből később alakult ki a "lovász" kifejezés, amely a lótartással és lovas tevékenységgel foglalkozó embert jelölte.

A szó etimológiájában felmerülhet egy másik lehetséges eredet is. Egyes kutatók szerint a "lovász" szó eredete az ótörök "lovas" vagy "lovaz", vagy akár az ószláv "lovesь" szavakra vezethető vissza. Ezek mind olyan kifejezések, amelyek a lótartást és lovas tevékenységet jelentik.

Az idők folyamán a "lovász" szó használata nem csak a lótartásra korlátozódott, hanem általánosabb értelemben is alkalmazták, hogy minden olyan tevékenységet jelöljen, amely a lovasokkal vagy lovakkal kapcsolatos. A szó ma is használatos a lótartással, lovaglással, lovakkal foglalkozók elnevezésére.

Fontos megjegyezni, hogy a "lovász" szó eredetét és kialakulását nem lehet teljes bizonyossággal meghatározni, mivel az ómagyar nyelv írott emlékei nagyon kevés számban maradtak fenn. Az etimológusok és nyelvész kutatók azonban több lehetséges eredeti forrást és kapcsolódó szavakat vetnek fel a szó eredetével kapcsolatban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kisfiú nagy lelkesedéssel nézte a lovászt, ahogy ügyesen irányította a lovakat.
2. A lovasversenyen a leggyorsabb lovász nyerte el az aranyérmet.
3. A lovas bemutató során a lovász ugratott át akadályokat a lóval.
4. A gyerekek izgatottan várták a lovász érkezését a cirkuszban.
5. Az utazási irodában többféle lovászos kirándulást is kínálnak az érdeklődőknek.
6. A régi időkben a lovasok fontos szerepet játszottak a hadseregben is.
7. Az állatkertben lehetőség van lovas kocsikázásra is.
8. A vidéken sokan foglalkoznak lovászkodással, és időnként rendeznek versenyeket is.
9. A hagyományos esküvőkön gyakran jelen van egy lovas is, aki az ifjú pár elé érkezik.
10. A lovasparkban különböző tevékenységeket lehet végezni, például lovagolni vagy szekerezni.

Rokonértelmű szavak

csikós, lovas, paripás, huszár, kocsihajtó

Fonetikus átírás

/'lovaːs/

Betűrendben közeli szavak

macesz, got, serleg, ugy-ahogy, tat, lovasz, somfa, motorfek, hangar, pasztell, utanvet,