JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

gyaszjelentes

gyaszjelentes szó jelentése

A "gyászjelentés" a halott személy temetésének, elhunyt személy gyászának bejelentése, közlési módja. Gyakran hivatalos dokumentumként is szolgál, amely tartalmazza az elhunyt nevét, halálozási dátumát, helyét és más fontos információkat. A gyászjelentést általában a rokonok vagy a temetkezési vállalkozó készíti el, és ezáltal értesítik a közeli ismerősöket, barátokat és rokonokat az elhunyt haláláról és a temetés időpontjáról. A gyászjelentés segít a gyászolóknak együttérzően viselkedni és részt venni az elhunyt temetésén.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gyászjelentés" szó eredetét a magyar nyelvben találjuk. A szó két részből áll: "gyász" és "jelentés".

A "gyász" szó az ómagyar "gyász" vagy "giaszt" alakból ered, ami azt jelenti, hogy "sötétség" vagy "bánat". A szó valószínűleg idegen eredetű, de pontos etimológiája nem ismert.

A "jelentés" szó a magyar nyelvben a 19. században kezdett terjedni a német hatásra. A németből átvették a "jelentés" szót, ami azonos jelentést hordoz.

Egyes források szerint a "gyászjelentés" kifejezést a 19. században kezdték el használni Magyarországon, amikor elterjedt az írott sajtó és az emberek gyakrabban küldtek hivatalos értesítést a halálesetről. A gyászjelentés tehát egy olyan hivatalos dokumentum vagy üzenet, amelyben közlik valakinek vagy valakiknek a halálhírt és az ehhez kapcsolódó információkat.

Mai értelmében a gyászjelentés általában nyomtatott formában jelenik meg és tartalmazza a halott nevét, a halál dátumát és helyét, valamint gyakran információkat a temetési szertartásról és az emlékező rendezvényekről.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Sajnálattal közöljük, hogy a kedves munkatársunk, János úr elhunyt. A gyászjelentés részletei a mellékelt dokumentumban olvashatóak.
2. Mély fájdalommal értesítjük mindazokat, akik ismerték és szerették drága édesanyánkat, hogy ő örökre itt hagyott bennünket. A gyászjelentés további információkat tartalmaz.
3. A család szomorúan tudatja mindenkivel, hogy szeretett nagymamánk örökre eltávozott közülünk. Kérjük, vegyenek részt gyászjelentésünkön a részletekért.
4. Szeretettel emlékezünk drága feleségemre és édesanyánkra, aki sajnos elhunyt. A gyászjelentésben megtalálhatóak az információk az utolsó búcsúztatásról.
5. Gyászszomorúsággal tájékoztatjuk mindazokat, akik ismerték és szerették drága apukánkat, hogy ő ma reggel visszaadta lelkét Teremtőjének. A gyászjelentés tartalmazza a temetés részleteit.
6. Sajnálattal közöljük, hogy hosszan tartó betegség után a szeretett testvérünk végső nyugalomra lelt. A gyászjelentésben megtalálhatóak a temetés időpontja és helyszíne.
7. Mély fájdalommal tudatjuk, hogy drága barátunk és kollégánk váratlanul elhunyt. Kérjük, vegyenek részt gyászjelentésünkön, hogy együtt emlékezhessünk rá.
8. Szomorú szívvel közöljük, hogy a szeretett nagypapánk ma hajnalban elhunyt. A gyászjelentésben találhatóak a temetésre vonatkozó részletek.
9. Sajnos el kell mondani, hogy a családunk legidősebb tagja eltávozott közülünk. A gyászjelentés tartalmazza a gyászmisét és az utolsó búcsút.
10. Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették drága unokatestvérünket, hogy ő ma hirtelen elhunyt. A gyászjelentésben megtalálhatóak a temetéssel kapcsolatos részletek.

Rokonértelmű szavak

gyászbejelentés, gyászoló hír, gyászhír, gyászüzenet, gyászesemény közlése

Fonetikus átírás

[ɟaːsˈjɛlɛnteːʃ]

Betűrendben közeli szavak

orveny, figuras, okornyal, ifjusag, pinter, gyaszjelentes, tyukszem, leepites, zaradek, hazudozik, terepszinu,