glettelés
glettelés szó jelentése
A "glettelés" egy olyan építőipari technológiai folyamat, amelynek során a falak és mennyezetek felületeinek síkosságát, egyenletességét és simaságát javítják. A glettelés lépéseit általában az építkezések befejező fázisában végzik el, mielőtt a falakat vagy mennyezeteket festékkel vagy tapétával burkolnák. A glettelés során először kitöltik a falak és mennyezetek esetleges repedéseit, lyukait vagy egyenetlenségeit. Ezután speciális glettanyaggal simítják el a felületeket, hogy teljesen sima és egyenletes legyen a végeredmény. A glettelést általában több rétegben végzik el, és minden réteg után meg kell száradnia a felhordott anyagnak. A végső lépésben általában csiszolják és polírozzák a felületet, hogy még szebb és simább legyen. A glettelés célja a falak és mennyezetek díszítése előtti felületkészítés, hogy a burkolatok, mint például a festék vagy tapéta, könnyebben és szebben tapadjanak rájuk. Emellett a glettelés segít eltüntetni az építkezések során keletkezett esetleges hibákat és egyenetlenségeket, így szebb és esztétikusabb végeredményt biztosítva.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A 'glettelés' szó eredetét a magyar építészetben és építőiparban használt technikára lehet visszavezetni. A glettelés a vakolás egyik fajtája, amely során a falakon vagy mennyezeteken vékony rétegű simítóanyagot (glett) alkalmaznak a felület egyenletességének és simaságának elérésére.
A szó kialakulása valószínűleg a német nyelvből származik, ahol a 'glätten' jelentése 'simítani'. A német nyelvben ez az ige már a középkorban ismert volt, és arra utal, hogy ott is használták ezt a technikát.
Az etimológiai kapcsolat mellett érdemes megemlíteni, hogy a gletteléshez használt anyagok gyakran nevezik 'glettvakolatnak' vagy egyszerűen csak 'glettvakolatnak'. A 'vakolat' szó eredete jelentős részben a latin 'vocālis' (hangsúlyozott) igéből származhat, ami azt jelenti, hogy bevon vagy borít valamit. Ez kapcsolódhat az eredeti funkcióhoz, amely szerint a vakolat réteget alkalmaznak a falakra vagy mennyezetekre.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a 'glettelés' szó vélhetőleg a német 'glätten' ige és a latin 'vocālis' igéből ered, és az építészetben és építőiparban használt technikára utal.
Szófaja és helyesírása
A "glettelés" szó főnév.
Példamondatok
1. A festőművész finom ecsetvonásokkal glettezte a vásznat.
2. A felújítók alaposan glettezték a falakat, mielőtt festeni kezdtek.
3. A bútorasztalos tökéletesen glettezett és simára csiszolt egy fa felületet.
4. A műszaki rajzoló precízen glettezte a vonalakat, hogy tökéletes legyen a terve.
5. A kőfaragó hosszú órákon át glettezte az anyagot, hogy sima és egyenletes legyen a felülete.
6. Az építészeti tervező alaposan glettezte a modellezett domborzatot a látványterven.
7. Az autószerelő glettezése után sima és fényes lett az autó karosszériája.
8. A szobafestő szakszerűen glettezte az elöregedett vakolatot, mielőtt újra festette volna a falakat.
9. A kézműves mester precízen glettezte és polírozta a fából készült tárgyat, hogy ragyogóan csillogjon.
10. A restaurátor óvatosan glettezte le az idővel megkopott rétegeket az antik bútorról, hogy visszaállítsa eredeti szépségét.
Rokonértelmű szavak
simítás, csiszolás, polírozás, finomítás, dörzsölés
Fonetikus átírás
A "glettelés" szó fonetikus átírása: [ɡlɛtɛleːʃ]
Betűrendben közeli szavak
glamour, glaukóma, glazúr, gleccser, gléda, glettelés, glikogén, gliptika, glitter, globális, globalizáció,