JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

glaukóma

glaukóma szó jelentése

A "glaukóma" egy szemészeti betegség, melyet a szemnyomás tartós emelkedése okoz. A glaukóma a látóideg fokozatos károsodásával jár, és ha nem kezelik időben, vaksághoz vezethet. A glaukóma többféle típusa létezik, de a leggyakoribb formája a "prímglaukóma", amely általában lassan alakul ki és tünetmentes lehet. A prímglaukóma hátterében gyakran a szemben felhalmozódott folyadék okozza az emelkedett nyomást, amely megnehezíti a távozását és károsítja a látóideget. A glaukóma korai stádiumban általában nem okoz panaszt, így sokszor csak az éves szemészeti vizsgálat során derül rá fény. Későbbi stádiumban azonban az érintett szemben csökkenhet a látótér, homályos vagy ködös lehet a látás, illetve előfordulhat fájdalom vagy fejfájás is. A glaukóma kezelése általában célzottan történik, és az elsődleges célja a szemnyomás csökkentése. Gyógyszerekkel, cseppekkel vagy műtéttel lehet csökkenteni a nyomást és megállítani a betegség előrehaladását. Fontos hangsúlyozni, hogy a glaukóma általában visszafordíthatatlan látóideg-károsodást okozhat, ezért rendszeres szemészeti vizsgálatok ajánlottak, különösen az idősebb korosztálynak vagy a családi halmozódással rendelkezőknek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "glaukóma" szó eredete a görög nyelvből származik. A glaukónak azt jelenti, hogy "kék" vagy "szürkészöld", míg a -oma képzőelem az "állapotot" vagy "betegséget" jelenti. Tehát a glaukóma szó jelentése kb. "kék-szürkészöld betegség".

A glaukóma egy olyan szembetegség, amelyben a szem belső nyomása megnövekszik, ami károsíthatja a látóideget és vakságot okozhat. A betegség kialakulásának pontos oka még nem tisztázott, de általában a szemgolyóban felhalmozódó folyadék okozza az emelkedett nyomást.

Az etimológiai elemzés azt mutatja, hogy a "glaukóma" szó eredetileg egy leíró jellegű kifejezés volt, amely utalhatott a betegség valós tüneteire vagy a szem megjelenésére. A görögök valószínűleg ezzel a névvel illették a betegséget azáltal, hogy összekapcsolták annak leginkább jellemző tulajdonságait (a kék-szürke árnyalatok) az általánosan elfogadott -oma képzőelemmel.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A glaukóma egy olyan szembetegség, amely a látóideg károsodásával jár.
2. Az időben fel nem ismert glaukóma a vakság egyik fő oka lehet.
3. Anyukámnak sajnos már évek óta glaukómája van, de szerencsére jól kezelhető.
4. A glaukómában szenvedő betegek rendszeres szemészeti vizsgálatokon vesznek részt.
5. A glaukóma tünetei közé tartozik a látótér elvesztése és a fokozatosan romló éjszakai látás.
6. Az orvosom azt mondta, hogy az életkorom miatt fokozottan hajlamos vagyok a glaukómára, ezért rendszeresen ellenőriznünk kell a szemnyomásomat.
7. A glaukóma kezelése általában gyógyszerekkel vagy műtéti beavatkozással történik.
8. A hirtelen fellépő súlyos fejfájás lehet jele annak, hogy valaki akut zöldhályogot - azaz glaukómát - tapasztal.
9. Az örökletes tényezők is szerepet játszhatnak a glaukóma kialakulásában, ezért fontos tájékoztatni az orvost róluk.
10. A glaukóma korai stádiumában általában nincsenek tünetek, ezért fontos rendszeresen szemészeti vizsgálatokon részt venni.

Rokonértelmű szavak

zöldhályog, szemnyomás, glaukomatikus megbetegedés, látóideg-károsodás

Fonetikus átírás

/glauˈkoːmɒ/

Betűrendben közeli szavak

gizda, glabella, glaciális, gladiátor, glamour, glaukóma, glazúr, gleccser, gléda, glettelés, glikogén,